PARTNER PORTALU

Twórcza interpretacja stodoły, czyli dom akustyczny projektu Major Architekci

W projekcie zadbano szczególnie o komfort akustyczny jego przyszłych mieszkańców. Stąd rozwiązania takie, jak nieortogonalny układ ścian pomiędzy pokojami czy wykończenie sufitu drewnianymi lamelami.

Autor: HouseMarket.pl 01 marca 2016 09:03

Dom akustyczny w Żernikach Małych pod Wrocławiem wpisuje się w trend twórczej reinterpretacji modelu tradycyjnej stodoły we współczesnej architekturze domów jednorodzinnych. W tym przypadku zaprojektowano dwie równoległe, wydłużone bryły przekryte dwuspadowym dachem, odzwierciedlając funkcjonalny podział budynku na część dzienną i sypialną.

Ich wzajemne przesunięcie pozwoliło wykształcić od frontu strefę wejściową i podjazd, a od strony ogrodu strefę zabaw dla dzieci. Dzięki wykończeniu elewacji cegłą klinkierową i zachowaniu odpowiednich proporcji budynek nawiązuje do zachowanej we wsi poniemieckiej zabudowy.

W projekcie zadbano szczególnie o komfort akustyczny jego przyszłych mieszkańców. Stąd rozwiązania takie jak nieortogonalny układ ścian pomiędzy pokojami czy wykończenie sufitu drewnianymi lamelami.

Wewnątrz dominuje biel i surowość materiałów – betonu architektonicznego i nieotynkowanych ścian z bloczków silikatowych. Prostota form i oszczędne środki wyrazu wymagały od projektantów i wykonawców wyjątkowej dbałości o detale, co przełożyło się na jakość architektury.

Budynek o powierzchni 350 mkw. zorganizowany jest na planie dwóch przesuniętych względem siebie prostokątów spiętych korytarzem na całej jego długości. Korytarz rozpoczyna się od strefy wejściowej i kończy na zewnętrznym tarasie, stanowiąc pewnego rodzaju oś widokową dla mieszkańców.

Do korytarza przylegają wszystkie pomieszczenia zarówno mieszkalne jak i gospodarcze. Budynek posiada dwie strefy tarasowe. Jedną jest zadaszony taras dostępny z salonu. Drugą strefę wypoczynku stanowi otwarty nasłoneczniony taras z piaskownicą przylegający do pokoi dzieci oraz sypialni.

Za projekt Domu akustycznego pracownia Major Architekci otrzymała trzecią nagrodę w konkursie Wnętrze & Dizajn w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział we Wrocławiu w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Architektury 2015.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych