PARTNER PORTALU

UNIC: Apartamentowiec okręcony tarasami

Sinusoidalny kształt pięter budynku UNIC przypomina słoje drzewa. Z kolei cofnięty szczyt sprawia wrażenie jakby wieża się ruszała. Dzięki tym zabiegom pekińskiej pracowni MAD Architects apartamentowiec ma wtopić się w paryski park.

Autor: HouseMarket.pl 17 czerwca 2016 09:08

Pekińska pracownia MAD miesiąc temu ujawniła swój pierwszy projekt wieży mieszkalnej, która zostanie zrealizowana w Europie. Powstanie w Clichy-Batignolles, w 17 dzielnicy Paryża, między Parkiem Martina Luthera Kinga a budynkiem sądu, budowanym przez znanego architekta Renzo Piano.

Clichy-Batignolles to wielki projekt urbanistyczny polegający na stworzeniu nowego obszaru gęstej tkanki miejskiej z naciskiem na budownictwo mieszkaniowe. Chińska pracownia MAD we współpracy z francuskimi architektami ze studia Accueil – Biecher Architectes wygrała międzynarodowy konkurs na koncepcję jednego z apartamentowców.

– Współpracowaliśmy z francuskim rządem, urbanistami i lokalnymi architektami. Dzięki temu UNIC będzie kreatywnym i ikonicznym projektem wpisującym się w lokalny krajobraz – tłumaczy założyciel pracowni MAD Ma Yansong.

UNIC stanie naprzeciw dziesięciohektarowego Parku Martina Luthera Kinga. Bryłę wieżowca dynamizują sinusoidalne talerze pięter. Chińskim architektom zależało na zniwelowaniu granicy między architekturą a naturą.

Stworzyli asymetryczną kaskadę tarasów ozdobionych zielenią, co ma nawiązywać do koron drzew w parku. Wielkie przeszklenia pozwolą mieszkańcom cieszyć się kontaktem z naturą. Jednocześnie przez cofnięcie kilku szczytowych kondygnacji wieża sprawia wrażenie jakby się ruszała.

Wysoki na 50 metrów budynek liczy 13 pięter. Ma białą betonową fasadę. Z najwyższych kondygnacji rozciąga się widok między innymi na Wieżę Eiffla. Podium apartamentowca ma być publicznie dostępne. Zaplanowano w nim między innymi wejście do metra, restauracje, przedszkole i strefę handlową. Zakończenie budowy planowane jest na 2018 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych