PARTNER PORTALU

W Toruniu debiutuje nowe osiedle

13 grudnia w Toruniu przekazano do użytkowania budynek mieszkalny, zrealizowany na zlecenie miasta przez Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. To pierwszy budynek nowego osiedla a jednocześnie kolejna inwestycja miasta zrealizowana ze środków rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, obsługiwanego przez BGK.

Autor: HouseMarket.pl 14 grudnia 2017 14:44

Przy ul. Poznańskiej 294 G w Toruniu powstały łącznie 72 mieszkania 2- i 3- pokojowe o powierzchniach od 38 do 61 mkw.

W budynku przewidziano wiele udogodnień, np. 8-osobowe windy, komórki lokatorskie oraz pomieszczenia do wspólnego użytkowania przez najemców, np. wózkownie i suszarnie. Budynek i jego otoczenie są przystosowane do korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami, w tym poruszające się na wózkach inwalidzkich. Znaleźć tam też można plac zabaw dla dzieci.

Inwestycja została zrealizowana przy wsparciu środków publicznych, pochodzących z rządowego
programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, obsługiwanego przez BGK.

Oddany do użytku budynek to pierwszy etap realizacji zespołu mieszkaniowego na tzw. Glinkach.
Docelowo mają tam powstać 454 mieszkania w 7 budynkach. W kolejnych etapach inwestycji powstaną lokale użytkowe i miejsca rekreacji dla mieszkańców oraz kolejny plac zabaw. Przewidywana wartość całej inwestycji to 13,7 mln zł, w tym 5,5 mln zł stanowi bezzwrotne finansowe wsparcie z Funduszu Dopłat. W budowie są już kolejne budynki, w tym dwa powstające przy udziale środków z Funduszu Dopłat - ze 105 mieszkaniami i lokalami użytkowymi dla mieszkańców. W związku z przyznanym dofinansowaniem miasto zobowiązane jest do utworzenia odpowiedniej liczby lokali socjalnych lub mieszkań chronionych.

- Mieszkalnictwo, obok wsparcia przedsiębiorczości, eksportu, inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju regionalnego jest ważnym społecznie obszarem naszej działalności, jako państwowego banku rozwoju - podkreśla Danuta Bruzik, dyrektor Departamentu Usług Agencyjnych w BGK .

Gmina Miasta Torunia aktywnie uczestniczy w rządowym programie finansowego wsparcia
budownictwa socjalnego i komunalnego, korzystając ze wszystkich dostępnych w programie
możliwości, m.in. tworzenia lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, noclegowni oraz
domu dla bezdomnych. Projekty te realizowane są samodzielnie przez Gminę lub we współpracy
z Toruńskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego.

Od 2005 roku BGK przyznał Toruniowi ponad 28,6 mln zł bezzwrotnego finansowego wsparcia, na
potrzebę realizacji ponad 770 lokali i miejsc w noclegowni i domu dla bezdomnych. Do dziś już 83 proc. z nich zostało oddanych do użytkowania. Od 2007 r. Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał jednostkom samorządu terytorialnego i organizacjom pożytku publicznego środki z bezzwrotnej dotacji z rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego w łącznej wysokości ponad 945 mln zł, co pozwoliło na realizację 1 382 przedsięwzięć na kwotę ponad 2,87 mld zł. Aktualnie BGK przeprowadza ocenę wniosków złożonych w 22. edycji programu. W ramach tzw. jesiennego naboru do banku wpłynęły 104 wnioski na łączną kwotę ponad 110 mln zł.

Dzięki wsparciu z budżetu państwa w całej Polsce powstało już ponad 15 tys. lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych. Kolejne 5,9 tys. pozostaje w trakcie realizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych