PARTNER PORTALU

Wczoraj fabryka, dzisiaj lofty - jak się zmieniła Nowa Papiernia

Dzięki rewitalizacji ponad 100-letnia fabryka papieru odzyskała swój urok. Zmianie uległ nie tylko jej wygląd, ale także przeznaczenie. Lofty zrealizowane przez RED Real Estate Development ożywiły martwą przestrzeń.

Autor: HouseMarket.pl 22 maja 2015 20:23

Podwórze przy ul. Kościuszki 142a na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. To tutaj stoją dwa budynki po fabryce papieru. Zaledwie kilka lat temu oba były bardzo zaniedbane. W oknach brakowało szyb, wnętrza były zdewastowane, a wokół panował ogólny bałagan. Widać było, że lata świetności dawno minęły.

- Budynki po raz pierwszy zobaczyłem w 2007 roku. Był wieczór i przez to robiły jeszcze gorsze wrażenie, to był zupełnie inny świat – wspomina Sławomir Najnigier, pełnomocnik RED Real Estate Development, były wiceprezydent Wrocławia. – Kiedy wróciłem tam za dnia i zobaczyłem wnętrza, dobrze oświetlone dzięki dużym oknom, dostrzegłem potencjał tej przestrzeni i architektury. Ten potencjał wykorzystał prywatny deweloper, który zainwestował w budynki i przywrócił miejscu dawny urok. Tak powstała Nowa Papiernia.

Jej historia zaczęła się 1889 roku. Wtedy – według projektu mistrza budowniczego Eduarda Hentschela – powstała tu fabryka papieru i drukarnia Richarda Chutscha – Mechanische Papierwaren Fabrik. Zakład szybko się rozwijał i był wzorem przedsiębiorczości na Przedmieściu Oławskim, które w tamtych czasach przechodziło gospodarczy boom. Na początku XX wieku obok fabryki wyrosła 5-kondygnacyjna kamienica, którą zaprojektował architekt Maksa Günthera. Była to siedziba kierownika fabryki papieru. Jej elewację pokryły piękne elementy neorenesansowe i neogotyckie. Po wojnie zmieniono markę na Wrocławskie Zakłady Wyrobów Papierowych. Ten zakład działał przez kolejne pół wieku. Jednak pod koniec wieku zakłady stanęły, pofabryczne budynki zaczęły niszczeć. Szansa na odnowę pojawiła się już w nowym wieku, kiedy na Przedmieście Oławskie trafił deweloper poszukujących ciekawych miejsc na inwestycję w nieruchomości. Dostrzegł potencjał architektury dawnej papierni i postanowił, że w ceglanych budynkach stworzy lofty. - To miejsce od początku wydało nam się inspirujące. Bogata historia i niebanalna architektura sprawiały, że papiernia promieniowała niezwykłą aurą – mówi Dennis Klein, prezes firmy RED Real Estate Development, która zainwestowała w Nową Papiernię. – Chcieliśmy odzyskać to ukryte piękno i zachować klimat, tym bardziej, że architektoniczna różnorodność zawsze była wartością Przedmieścia Oławskiego.

Ceglane gmachy przeszły generalny remont. Zachowały swój oryginalny charakter, a przy tym otrzymały nowoczesne rozwiązania, które ułatwiają mieszkańcom codzienne funkcjonowanie. Co więcej, obok powstał nowy obiekt New Line z wysokimi mieszkaniami w klimacie loftów. Jego architektura oczywiście licuje z pofabrycznymi budynkami. Powstało również patio dla mieszkańców z małą architekturą i zielenią. Całość tworzy dzisiaj Nową Papiernię.

Forpoczta rewitalizacji

Czasy świetności Przedmieścia Oławskiego powrócą za sprawą rewitalizacji, którą zaplanował wrocławski magistrat. Wyremontowane i zagospodarowane mają być przestrzenie publiczne, kamienice i podwórza, a także nabrzeża Oławy – kiedyś ulubione miejsce spacerowe wrocławian. Nowa Papiernia wpisuje się w rewitalizację. Jeszcze przed rozpoczęciem działań przez miasto, dzięki inwestycji odzyskano pofabryczne budynki, a także zadziałano na otoczenie: sąsiednia kamienica, dawna siedziba kierownika Chutscha, została wyremontowana. Inwestor przymierza się też do remontu całego podwórza.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych