PARTNER PORTALU

Wybuduj dom energooszczędny na wiosnę

Energooszczędny dom to już nie luksus, na który mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Obecnie to standard, wynikający z przepisów budowlanych. Standard, który w 2021 roku jeszcze wzrośnie. Dlatego podczas podejmowania decyzji o budowie nowego domu, warto zastanowić się nad inwestycją w dom który oszczędza.

Autor: housemarket.pl 21 marca 2018 08:53

Zmieniające się przepisy prawa budowlanego oraz rosnąca świadomość społeczeństwa powodują, że coraz większą popularnością cieszy się budownictwo energooszczędne. W rozwiniętych krajach świata budownictwo energooszczędne jest normą już od dawna. Trend jest absolutnie prawidłowy i raczej nie powinien nikogo dziwić, gdyż inwestycja w dom energooszczędny pozwala zaprowadzić znaczne oszczędności.

Niemniej, aby wszystkie założenia budownictwa energooszczędnego, a w szczególności pasywnego zostały w pełni zrealizowane, nie można poprzestać jedynie na wyborze właściwych materiałów budowlanych. Idea takiego domu powinna bowiem towarzyszyć nam na każdym z etapów, począwszy od wyboru działki, poprzez wybór odpowiedniego projektu, aż po budowę i prace wykończeniowe.

Dom energooszczędny to złożona konstrukcja, w której jeden element wpływa na funkcjonowanie drugiego i żaden z nich nie może być przypadkowy. Dlatego tak ważny jest początek, czyli kompleksowe opracowanie projektu architektonicznego w oparciu o wybór odpowiednich materiałów budowlanych. Projekt domu niskoenergetycznego powstaje bowiem dla konkretnej działki. Wszystko po to, aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał. Już na etapie projektowania planowane są wszystkie rozwiązania technologiczne, jak np. odpowiednie ocieplenie domu czy też wybór konkretnego sposobu ogrzewania. 

Istotną cechą budynków energooszczędnych jest bierne wykorzystywanie energii słonecznej. To dlatego tak kluczowym czynnikiem podczas podejmowania decyzji o budowie budynku który oszczędza jest zakup działki odpowiednio usytuowanej względem słońca. Działka musi znajdować się również z w oddaleniu od zagajników, wzniesień i wysokiej zabudowy.

Ponadto przestrzeń, na którym stanie nasz dom powinna dawać duże pole do manewru. Zbyt ograniczona przestrzeń uniemożliwi bowiem właściwe ustawienie budynku względem kierunków świata, a zatem zagwarantowanie jak najlepszego nasłonecznienia kluczowych jego części. Istotne jest także prześledzenie przepisów i aktów prawa miejscowego, które definiują, jakie budynki mogą być stawiane w danym miejscu. Przykładowo, zabytkowe otoczenie wyklucza budowę nowoczesnych domów pasywnych o płaskim dachu, jak również plany wypełnienia sąsiadujących terenów znacznie wyższymi zabudowaniami niweczą plany o budowaniu w standardzie energooszczędnym. 

Domy budowane z naciskiem na energooszczędność często są dość dużych rozmiarów, niemniej cechują się zwartą bryłą. Dzięki temu jego wnętrze łatwiej jest ogrzać, a zarazem ograniczyć ucieczkę ciepła przez liczne połacie dachowe. Projekt domu pasywnego powinien przede wszystkim bazować na maksymalnym rozbudowaniu elewacji południowej, co pozwoli budynkowi chłonąć jak najwięcej ciepła pochodzącego z energii słonecznej. To właśnie z tej strony lokalizowana jest większość okien, na rzecz całkowitej rezygnacji z przeszkleń po stronie północnej. Północną stronę warto przeznaczyć na rzadko używane pomieszczenia lub takie, w których chłód jest wskazany, np. spiżarnię lub garaż. 

Warto wspomnieć, iż osoby budujące dom energooszczędny i wykorzystujące na ten cel kredyty mogą ubiegać się o dotację wypłacaną w ramach programu organizowanego przez NFOŚiGW. Program jest realizowany na terenie całego kraju przez wybrane banki. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych