PARTNER PORTALU

Zysk czy ryzyko? Czy warto inwestować w apartamenty na wynajem?

Lawinowo rośnie liczba apartamentów inwestycyjnych w systemie condohotelowym. Czy inwestować w nieruchomości na wynajem z gwarantowaną stopą zwrotu? Na co zwracać uwagę i czego unikać przy zakupie - radzi Marek Wasielewski, ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Autor: HouseMarket.pl 27 listopada 2015 14:40

Na zainteresowanych czekają setki mieszkań w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach w kraju, a zapowiadanych do realizacji w najbliższych 2 latach jest co najmniej 3 tys. tego typu lokali.

Apartamenty inwestycyjne to produkt dedykowany osobom dysponującym nadwyżkami gotówki, które są w stanie sfinansować zakup nieruchomości z własnych środków. Przy czym cena takiego mieszkania często znacząco przekracza cenę zwykłego lokum w dużym mieście. - Finansowanie zakupu apartamentu z kredytów jest oczywiście możliwe, ale w tym wypadku trzeba dokładnie przeliczyć opłacalność takiej operacji i sprawdzić, czy to bank nie będzie jedynym, który zarobi. Dla osób, które nie dysponują sumami rzędu co najmniej 300 tys. zł. dostępne są na rynku takie produkty, jak mikroapartamenty, które można kupić już za nieco ponad 100 tys. zł - mówi Marek Wasielewski, ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Przed zakupem powinniśmy się jednak zastanowić czego szukamy. Czy ma to być inwestycja, przynosząca regularny dochód w określonej wysokości? Czy może będzie to dla nas miejsce regularnego wypoczynku, które dodatkowo przyniesie dochód, choć nie jest to warunek konieczny. 

Nastawienie na zysk

W pierwszym przypadku warto się zdecydować na apartament czy pokój hotelowy w dużym kompleksie i dobrej lokalizacji turystycznej, które gwarantują odpowiednie obłożenie i stały dopływ klientów, a co za tym idzie zysk. Dobrze, jeśli inwestycja zlokalizowana jest w pobliżu centrum konferencyjnego, ośrodka narciarskiego czy spa, będących magnesem przyciągającym klientów i dającym możliwość generowania przez operatora przychodów przez cały rok.

- Kupując apartament inwestycyjny z gwarantowaną stopą zwrotu mamy spore ograniczenia w korzystaniu z niego, szczególnie w okresie wakacji, ferii zimowych, świąt, długich weekendów etc. Dlatego też nie nastawiajmy się, że będziemy w nim spędzać dużo czasu - radzi Marek Wasilewski. - Kalkulując przychody z wynajmu apartamentów operatorzy zakładają pewne obłożenie. Również oferowana przez operatorów wysokość gwarantowanej stopy zwrotu często zależy od tego, czy rezygnujemy z pobytów właścicielskich. Jeśli tak, to oprocentowanie może być wyższe od nominalnego o ok. 1-2 proc. w skali roku. 

Bez gwarancji dochodu

W drugim przypadku lepiej jest poszukać apartamentu lub mieszkania w dobrej lokalizacji, ze świetnym widokiem, pozwalających na dużą elastyczność w korzystaniu z nieruchomości, ale niekoniecznie w kompleksie apartamentowym czy condohotelowym. - Takie lokale są zazwyczaj tańsze i mają możliwość swobodnego aranżowania wnętrza. Konieczne jednak będzie znalezienie lokalnego operatora, który pod naszą nieobecność będzie zarządzał apartamentem i dbał o obłożenie oraz stan techniczny. Na rynku działa kilka firm, świadczących takie usługi. Warunkiem jest to, że apartamenty muszą być zlokalizowane w pobliżu centrów turystycznych - mówi ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. - Nikt nie podejmie się obsługi oddalonych nieruchomości ze względu na duże koszty obsługi, wynikające m.in. z transportu i czasu potrzebnego chociażby na dojazd sprzątaczki. W tym wypadku nie ma gwarantowanej stopy zwrotu i rozliczamy się z operatorem na podstawie rzeczywistego obłożenia i generowanego przychodu.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych