PARTNER PORTALU

27 tysięcy mieszkań dofinansowanych z rządowego programu

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy wprowadzającą zmiany do programu „Mieszkanie dla młodych”. Zmiany te wejdą w życie w ciągu 14 dni od daty publikacji w Dzienniku Ustaw.

Autor: housemarket.pl 05 sierpnia 2015 11:09

Nowelizacja ustawy, która została uchwalona przez sejm 25 czerwca br., została podpisana przez Prezydenta RP. Uwzględniając 14 dniowy okres vacatio legis przewiduje się, że zmiany wejdą w życie pod koniec sierpnia. Na zmianach skorzystają przede wszystkim rodziny wielodzietne, dla których dopłatę zwiększono z 15 do 30 proc. ceny zakupu mieszkania (3 i więcej dzieci) oraz z 15 do 20 proc. dla rodzin z dwojgiem dzieci.

W przypadku rodzin z dziećmi zwiększy się również powierzchnia mieszkania wliczana do dopłaty z 50 mkw. do 65 mkw., a maksymalny dopuszczalny wiek zostanie zniesiony, podobnie jak wymóg nieposiadania wcześniej własnego mieszkania. Pojawi się także możliwość zakupu mieszkań na rynku wtórnym i od spółdzielni mieszkaniowych, dzięki czemu osoby z małych miejscowości również będą mogły skorzystać z dofinansowania.

Bank Gospodarstwa Krajowego oraz banki współpracujące odpowiedzialne za udzielanie kredytów odpowiednio wcześniej przygotowały się do wejścia zmian w życie. Niezależnie od dokładnej daty uprawomocnienia się zmian, wszystkie osoby zainteresowane skorzystaniem z programu na nowych warunkach będą mogły złożyć wniosek w swoim banku i otrzymać decyzję o dopłacie.

Do tej pory BGK przyznał dofinansowanie na zakup 26 943 mieszkań i domów jednorodzinnych  gdzie wysokość dofinansowania wkładu własnego sięgnęła ponad 624 mln zł, z czego 322 mln  wykorzystuje tegoroczny limit na wypłaty. Banki zawarły 24 961 umów kredytowych. Z programu najczęściej korzystały osoby bezdzietne, stanowiąc prawie 77 proc. beneficjentów, a 20 proc. to osoby/małżeństwa mające jedno dziecko.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski. Stanowi centrum kompetencyjne w finansowaniu projektów infrastrukturalnych, eksportu, spółek komunalnych i samorządów. Rozwija systemy poręczeń i gwarancji mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań. Zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Jest instytucją wiodącą w procesie konsolidacji finansów publicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych