PARTNER PORTALU

Adamczyk: BGK chce zostać kamienicznikiem

Publicznego wyjaśnienia wymaga niejasna działalność Funduszu Mieszkań na Wynajem – twierdzi minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Autor: HouseMarket.pl 18 stycznia 2016 09:14

Wiceminister Kazimierz Smoliński poinformował, że w ramach powstającego Narodowego Programu Budowy Mieszkań uruchomione zostaną m.in. kasy oszczędnościowo-budowlane i ulgi remontowe.

– W Polsce mamy problem z budową tanich mieszkań na wynajem. To jest zadanie dla rządu, ale ono wymaga zmiany budżetu przygotowanego przez poprzedni gabinet. Możemy to zrobić dopiero na 2017 rok – twierdzi wiceminister. Przyznaje, że największy kłopot mają małe miejscowości, gdzie nie ma spółdzielni mieszkaniowych i TBS-ów, a samorządów nie stać na budowę bloku.

– Dlatego będziemy się nastawiać na to, by władzom mniejszych miast dać instrumenty do budowania tanich mieszkań z udziałem Skarbu Państwa i gminy – wyjaśnia Kazimierz Smoliński.

Ważnym zadaniem rządu będzie m.in. wynegocjowanie z Unią Europejską możliwości dofinansowania uzbrojenia gruntów mieszkaniowych, bo w tej chwili można to robić tylko na gruntach przemysłowych.

Co z Funduszem na Wynajem?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiada także stworzenie nowego kodeksu budowlanego. – Odwołałem członków Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego. Dalej sami będziemy w resorcie pracować nad kodeksem, korzystając z dorobku komisji, która zajmowała się tym od 2013 r. Możemy go szybciej przygotować – podkreślił Andrzej Adamczyk.

Oświadczył też, że publicznego wyjaśnienia wymaga niejasna działalność Funduszu Mieszkań na Wynajem. Według ministra wydaje się pięć miliardów złotych na inicjatywę, która pozwala realizować mieszkania na wynajem przez fundusz celowy BGK w sposób niekontrolowany.

– Do tej pory nie wiem, na jakich zasadach funkcjonuje ten mechanizm. Mieszkania urządza się na luksusowym poziomie. Nie wiadomo, kto je wynajmuje i dlaczego tylko w głównych miastach Polski. Moim zdaniem BGK postanowił zostać kamienicznikiem – stwierdził minister Andrzej Adamczyk.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych