PARTNER PORTALU

Budownictwo energooszczędne: oprócz technologii potrzebna jest świadomość społeczna

Nad Polską "wiszą" unijne dyrektywy dotyczące wypełnienia norm energooszczędności. Przeszkodą w ich realizacji są m.in. skomplikowane procedury, niska świadomość i myślenie „od wyborów do wyborów” - twierdzą znawcy tematu.

www.portalsamorzadowy.pl

Autor: PortalSamorzadowy.pl 22 września 2015 09:21

– Oprócz technologii potrzebna jest także świadomość społeczna; myślę o mieszkańcach, ale przede wszystkim urzędnikach lokalnych – mówi Kazimierz Furtak, rektor Politechniki Krakowskiej, która przoduje w badaniach nad technologiami energooszczędnymi. – My, a dokładnie Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego działające na Politechnice, współpracujemy z samorządami i staramy się przekonywać do budowania energooszczędnego. Bo nie może być tak, że gmina coś robi dlatego, że jest to modne, to musi być działanie z przekonaniem i ze zrozumieniem – dodaje profesor i podkreśla: – Do tanga trzeba dwojga, potrzebne jest większe zainteresowanie inwestorów, bo naprawdę możemy i powinniśmy budować znacznie więcej budynków energooszczędnych.

Podobnie twierdzi Márta Szigeti Bonifert, dyrektor Regionalnego Centrum ds. Ochrony Środowiska w Europie Środkowo-Wschodniej. – Są dyrektywy unijne, plany, założenia, ale nic samo się nie zrobi, tak naprawdę wszystko rozgrywa się tam na dole, to mieszkańcy, burmistrzowie, wójtowie muszą chcieć dbać o środowisko, chcieć oszczędzać. To musi być przekonanie, że nie chodzi o jakieś fanaberie urzędników z Brukseli, tylko o nasze pieniądze i zdrowie.

Do inwestycji energooszczędnych nie zachęca zapewne bowiem ciągle pokutująca opinia, że oszczędności w stosunku do poczynionych inwestycji są niewielkie albo wręcz nie ma ich wcale.

Jak podkreśla Bonifert, mniejsze zużycie energii to mniej zanieczyszczeń powietrza - i tak trzeba to liczyć. – Zapyta ktoś, czy warto się starać, żeby zmniejszyć zużycie energii o 1 procent? Warto, bo powoduje to spadek szkodliwych emisji o ponad 2 procent. Tak musimy myśleć, inaczej niewiele da się zrobić – dodaje.

Więcej na PortalSamorządowy.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych