PARTNER PORTALU

Business Centre Club opiniuje ustawę o dopłatach do czynszów najmu

Business Centre Club przekazał uwagi i propozycje do rządowego projektu ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. BCC deklaruje merytoryczne wsparcie dalszych prac nad projektem, a także przy rewizji samych jego założeń.

Autor: HouseMarket.pl 09 kwietnia 2018 16:39

Jak czytamy, BCC docenił cele, którymi kierował się projektodawca z punktu widzenia społecznego, jako  odpowiadające na zdiagnozowany problem oraz gospodarczego i mogące wywierać stymulujący wpływ na rynek najmu lokali mieszkalnych.

Projekt bowiem dotyczy zasad udzielania dopłat przez państwo, pokrywających częściowo czynsz najmu lokali mieszkalnych i ma odpowiadać na zjawisko braku możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych przez ok. 40 proc. społeczeństwa, spowodowane osiąganiem jednocześnie zbyt niskich dochodów dla uzyskania kredytu mieszkaniowego oraz zbyt wysokich dochodów dla uzyskania wsparcia w ramach samorządu lokalnego.

Jednocześnie uznał, iż cele, które przyświecały projektodawcom zostały znacząco ograniczone i mogą nie odpowiadać w pełni na potrzeby społeczne oraz nie działać wystarczająco stymulująco na rynek inwestycji nieruchomości.

W proponowanym kształcie programu, mając na uwadze ograniczenie wysokości czynszu najmu, realizacja inwestycji mieszkaniowych „na wynajem” będzie opłacalna wyłącznie według niższych niż rynkowe standardów albo w mniej atrakcyjnych dla nabywców (a zatem tańszych) miejscach. W innych bowiem wypadkach, realizując inwestycję na zasadach rynkowych nieracjonalne gospodarczo byłoby ograniczanie potencjalnego dochodu z inwestycji (na przykład poprzez określenie maksymalnego pułapu czynszu) jedynie po to, by najemcy mogli skorzystać z pomocy państwa.

Negatywnie należy również odnieść się, do postulowanego w Uzasadnieniu, zastąpienia nową regulacją dotychczasowych programów wsparcia dla osób fizycznych w nabyciu własnego mieszkania. W opinii BCC, programy finansowania dopłat do czynszów odpowiadają na inne potrzeby zaspokajania potrzeb mieszkaniowych (realizacja względnie krótkoterminowych potrzeb bieżących), niż programy wsparcia w nabyciu własnego mieszkania (realizacja względnie długoterminowych potrzeb mieszkaniowych związanych z nabyciem prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu), a zatem nowy program nie powinien zastępować programów dotychczasowych.

W opinii BCC należałoby m. in. ujednolicić nomenklaturę i doprecyzować definicje, zmienić kryteria obliczania dochodu gospodarstwa domowego, zmienić ograniczenia czasowe w wysokości dopłat, uprościć procedury ubiegania się o udzielnie dopłat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych