PARTNER PORTALU

Byłe mieszkania zakładowe objęte będą Funduszem Dopłat

Możliwość skorzystania przez gminy ze wsparcia z Funduszu Dopłat w przypadkach zakupu byłych mieszkań zakładowych – przewiduje projekt nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu tworzenia m.in. lokali socjalnych i mieszkań chronionych.

www.portalsamorzadowy.pl

Autor: PortalSamorzadowy.pl 23 września 2015 10:08

Jego pierwsze czytanie odbędzie się dziś – 23 września na posiedzeniu sejmowych Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Infrastruktury.

Projektowane zmiany w ustawie przewidują poszerzenie katalogu beneficjentów programu o spółki gminne, rozumiane jako spółki, w których gmina lub gminy dysponują odpowiednio ponad 50 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu.

Zmiana wynika z tego, że część gmin, zamierzających skorzystać z Funduszu Dopłat w ramach programu wsparcia budownictwa socjalnego, realizuje lokalną politykę mieszkaniową w oparciu o spółki gminne, a nie własną działalność inwestycyjną.

Dokument zakłada również wyłączenie obowiązku tworzenia tzw. ekwiwalentu lokali socjalnych w przypadku zakupu byłych mieszkań zakładowych.

Obecnie w przypadku przedsięwzięć mających na celu utworzenie lokali komunalnych istnieje obowiązek równoległego powiększenia przez gminę zasobu lokali socjalnych lub mieszkań chronionych o liczbę lokali i łączną powierzchnię odpowiadającą liczbie i łącznej powierzchni użytkowej tworzonych w ramach programu mieszkań komunalnych.

„Tworzenie tzw. ekwiwalentu lokali socjalnych, w przypadku przedsięwzięcia związanego z poszerzeniem mieszkaniowego zasobu gminy o lokale komunalne nie będące mieszkaniami socjalnymi, był wskazywany jako podstawowa bariera pozbawiająca obecnie możliwości uzyskania przez samorządy wsparcia z Funduszu Dopłat, umożliwiającego rozwiązanie problemu najemców lokali mieszkalnych w byłych budynkach zakładowych” – uzasadniają posłowie PO.

Projekt zakłada jednoczesne złagodzenie wymogu tworzenia ekwiwalentu lokali socjalnych w stosunku do pozostałych przedsięwzięć, których przedmiotem nie będą byłe mieszkania zakładowe.

Inwestor tworzący lokale komunalne, ale nie poprzez zakup byłych mieszkań zakładowych, miałby wybór między zapewnieniem odpowiedniej liczby lokali socjalnych lub odpowiedniej powierzchni użytkowej lokali socjalnych. Jednocześnie w przypadku, w którym przy wykorzystaniu wsparcia inwestor utworzył lokal socjalny lub mieszkanie chronione, miałby możliwość w każdym czasie zmienić status lokalu socjalnego lub mieszkania chronionego na komunalny, przy analogicznym, uproszczonym w porównaniu z aktualnym stanem prawnym, warunkiem utworzenia ekwiwalentu.

Więcej na PortalSamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych