PARTNER PORTALU

Cel publiczny blokuje właścicieli nieruchomości

Należy usunąć luki w postępowaniu odszkodowawczym, obejmującym nieruchomości, które w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są na cel publiczny.

 

Autor: HouseMarket.pl 26 stycznia 2016 16:29

Do rzecznika praw obywatelskich napływa wiele listów od obywateli skarżących się na brak odpowiednich mechanizmów zabezpieczających prawa właścicieli prywatnych nieruchomości przeznaczonych na realizację celów publicznych.

Według Adama Bodnara, problem ten występuje na tle szeregu ustaw, ale kluczowe znaczenie mają regulacje planistyczne, zawarte w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Rzecznik zwraca uwagę na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 grudnia 2014 r., a dotyczący tzw. nieruchomości zamrożonych inwestycyjnie w dawnych planach zagospodarowania przestrzennego, uchwalonych przed 1995 r.

Orzeczeniem tym trybunał uznał, że art. 36 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w zakresie, w jakim wyłącza roszczenia właścicieli lub użytkowników wieczystych, których nieruchomości zostały przeznaczone na cel publiczny w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obowiązującym 31 grudnia 1994 r., jeśli takie przeznaczenie zostało utrzymane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uchwalonym pod rządem aktualnie obowiązującej ustawy, jest niezgodny z konstytucją.

Orzeczenie to uzupełnia tzw. postanowienie sygnalizacyjne z 3 lutego 2015 r., w którym trybunał przedstawił Sejmowi uwagi dotyczące niezbędności podjęcia działań ustawodawczych, zmierzających do usunięcia luk w postępowaniu odszkodowawczym obejmującym nieruchomości, które zarówno w dniu 31 grudnia 1994 r., jak i w aktualnie obowiązujących miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są na cel publiczny.

- Wykonanie orzeczeń trybunału przez ustawodawcę jest konieczne dla zapewnienia właściwego poziomu ochrony praw właścicieli nieruchomości – podkreśla dr Adam Bodnar w piśmie do ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka.

Rzecznik podkreśla, że obowiązek ten wynika również z rozstrzygnięć Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który wielokrotnie stwierdzał systemowe naruszenie przez Polskę praw konwencyjnych właśnie poprzez niezapewnienie właściwej równowagi pomiędzy potrzebą ochrony celu publicznego i ochrony własności prywatnej.

- Niedopuszczalne jest, by cały ciężar zapewnienia i utrzymywania zasobu, na którym projektuje się zamierzenia potrzebne dla realizacji dobra wspólnego, spoczywał na osobach prywatnych – stwierdził dr Adam Bodnar.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych