PARTNER PORTALU

Co z gruntami pod budownictwo mieszkaniowe?

Trwają prace nad przepisami dotyczącymi wyłączeń związanych z przeznaczaniem gruntów na cele inwestycyjne, np. dla samorządów lub pod budownictwo mieszkaniowe.

Autor: PAP 08 grudnia 2015 16:51

W najbliższych latach podstawą gospodarowania ziemią będzie dzierżawa rolna. Będzie wprowadzone moratorium na sprzedaż państwowych gruntów - poinformował we wtorek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Jak mówił minister, państwowa ziemia będzie głównie dzierżawiona, bo opłaty z tego tytułu przynoszą stały dochód, a sprzedać ziemię można tylko raz.

Poinformował, że jest przygotowywana ustawa o moratorium na zakup państwowej ziemi. Pracuje się nad przepisami dotyczącymi wyłączeń związanych z przeznaczaniem gruntów na cele inwestycyjne, np. dla samorządów czy na cele gospodarki mieszkaniowej. - Zakres wyłączeń jeszcze w tym miesiącu zostanie ustalony - zapewnił Jurgiel.

Moratorium będzie obowiązywało od 1 maja 2016 r. - Do tego czasu nie wprowadzimy sprzedaży nieruchomości rolnych. Zakończone zostaną tylko te procesy, które mogą spowodować skutki odszkodowawcze - podkreślił szef resortu rolnictwa.

Pierwszą rozpatrywaną przez Sejm ustawą dotyczącą rolnictwa będzie nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (jest to projekt PiS) przesuwające w życie wejście przepisów ustawy uchwalonej w sierpniu br. - zaznaczył minister.

Ocenił, że jest ona bublem prawnym, ona zablokowałaby obrót, a nie zabezpiecza przed nieformalnym wykupowaniem ziemi przez osoby, które nie zajmują się rolnictwem. Zapytany na konferencji prasowej, co dalej z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego powiedział, że prawdopodobnie zostanie ona znowelizowana. Ale niewykluczone, że zostanie przygotowany zupełnie nowy projekt. Takie decyzję mogą zapaść dopiero w styczniu.

Według stanu na koniec III kwartału br. w dzierżawie znajdowało się nieco ponad 1 mln hektarów gruntów, czyli ok. 74 proc. wszystkich gruntów znajdujących się w zasobie. W sumie w końcu października w zasobie było ponad 1,4 mln ha, z czego do sprzedaży i na inne cele pozostało tylko 237 tys. ha.

Według ANR, tylko ok. 60 proc. tych gruntów może być użytkowana rolniczo, ale jakość tej ziemi jest słaba. Najwięcej gruntów w dzierżawie znajduje się na Pomorzu Zachodnim - 206 tys. ha, w Wielkopolsce - 168 tys. ha i na Dolnym Śląsku - 151 tys. ha.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych