PARTNER PORTALU

Czy ustawa frankowa rzeczywiście pomoże kredytobiorcom?

Deprecjacja złotego, szczególnie do franka szwajcarskiego od ponad roku wzbudza wiele emocji. Kredytobiorcy chcieli wsparcia rządu, i rząd - poprzedni PO-PSL - próbował znaleźć rozwiązanie. W sejmie VII kadencji był projekt ustawy, ale parlament nie zdążył go uchwalić. 15 stycznia br. Kancelaria Prezydenta RP przedstawiała swoje propozycje, które szczegółowo przeanalizowali eksperci z Narodowego Banku Polskiego.

wnp.pl

Autor: Katarzyna Walterska 11 lutego 2016 10:01

Co z nich wynika dla sektora bankowego? Czy kredytobiorcy skorzystają na propozycjach zawartych w projekcie? Kto zyska a kto straci? Czy projekt w kształcie zaproponowanym przez prezydenta ma szanse na przyjęcie przez parlament?

Eksperci z Narodowego Banku Polskiego obliczyli, że łączne bezpośrednie koszty wprowadzenia ustawy kilkukrotnie przewyższają obecne zyski sektora bankowego, co zagroziłoby jego stabilności. W wariancie I koszt wyniesie 44 mld zł a w wariancie II 38 mld zł. Wariant I jeśli zdecydują się wszyscy kredytobiorcy, wariant II - kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty w latach 2007-2008.

Najpierw jednak przyjrzyjmy się co proponuje Kancelaria Prezydenta RP w swojej wersji projektu ustawy o restrukturyzacja walutowych kredytów. Projekt przewiduje dwa główne rozwiązania, z których mogą skorzystać kredytobiorcy spłacający kredyty walutowe: zwrot spreadów walutowych oraz restrukturyzację kredytu. 

Przeczytaj więcej

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych