PARTNER PORTALU

Do audytu reprywatyzacji zgłosił się fałszerz

Audyt reprywatyzacji w Warszawie zamienia się w tragifarsę – podkreśla „Gazeta Wyborcza” na swoich stołecznych stronach.

Autor: PAP 09 grudnia 2016 09:13

Jak pisze „GW”, po unieważnieniu pierwszego przetargu na audyt reprywatyzacji, w drugim najtańszą ofertę złożyła fundacja założona przez człowieka, który ma za sobą karierę pełną oszustw niczym z filmu „Konsul”.

W warunkach przetargu zapisano, że audyt ma zostać przeprowadzony w trzy miesiące – czytamy w gazecie. „Jak pisaliśmy, wpłynęły dwie oferty. Kancelaria Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy spółka komandytowa zadeklarowała, że przeprowadzi audyt w trzy miesiące za 861 tys. zł. Tańszą ofertę złożyła Fundacja Ochrony Żydowskiego Dziedzictwa Intelektualnego i Gospodarczego Jekke z ul. Nowogrodzkiej. Zadeklarowała, że na ocenę 26 lat reprywatyzacji w Warszawie wystarczy jej zaledwie miesiąc. Jest gotowa zrobić to za 780 tys. zł.

Jak czytamy, założycielem Fundacji jest Noah Rosenkrantz. Urodził się jako Mariusz K. Był sędzią, w 2001 r. wytoczono mu sprawę dyscyplinarną. Udowodniono mu, że pobierał pieniądze na delegacje, których nie było (3,3 tys. zł).

Kupił też od szwagra lodówkę za 1,6 tys. zł – na rachunek sądu. Choć zwrócił pieniądze wyrok był surowy – wydalenie z zawodu. Później odkrył żydowskie korzenie, dostał obywatelstwo Izraela i zmienił nazwisko na Noah Rosenkrantz. Na domowym komputerze spreparował dyplom Wolnego Uniwersytetu w Berlinie. Na tej podstawie został wykładowcą w pięciu prywatnych szkołach wyższych.

Został zatrzymany w 2013 r. W prokuraturze przyznał się do fałszowania dyplomów.

Gazeta napisała, że zdaniem jednego z urzędników ratusza oferta fundacji od początku wyglądała na wadliwą. - Na sto procent byśmy ją odrzucili, nawet bez wiadomości o dziwnej karierze założyciela fundacji – powiedział urzędnik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych