PARTNER PORTALU

Do banków wysyłane są ankiety w sprawie frankowiczów

Komisja Nadzoru Finansowego wysyła do banków ankiety, dzięki którym będzie mogła dokonać oceny skutków wejścia w życie prezydenckiego projektu ustawy dotyczącej frankowiczów - poinformował rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz.

Autor: PAP 25 stycznia 2016 16:26

Dajnowicz na konferencji prasowej odpowiadał na pytanie, kiedy można spodziewać się stanowiska KNF w sprawie tego projektu. Zaznaczył, że potrzebne będzie pozyskanie przez komisję dodatkowych informacji z banków, których nie ma w standardowej sprawozdawczości. Stąd komisja będzie zbierać od banków ankiety.

- Policzymy skutki tego projektu dla stabilności systemu finansowego. Potem poinformujemy projektodawcę, ale dziś nie sposób oszacować, ile to potrwa - zapowiedział rzecznik KNF.

Kancelaria Prezydenta przedstawiła 15 stycznia br. (w pierwszą rocznicę uwolnienia franka przez SNB) projekt ustawy o sposobach przywrócenia równości stron w umowach na kredyty walutowe, mający rozwiązać problem frankowiczów.

Projekt zakłada przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po kursie sprawiedliwym. Jak mówił prezentujący projekt prezydencki minister Maciej Łopiński, kurs sprawiedliwy ma być indywidualnie wyliczany dla każdego kredytobiorcy według specjalnego kalkulatora, zawierającego określony algorytm. Zapisy projektu - tłumaczył - mają obejmować tych, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Nie będzie obejmować wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej.

Łopiński poinformował też, że projekt został przekazany środowisku frankowiczów a także skierowany, z prośbą o opinię, do KNF.

- Projekt zostanie wysłany do KNF razem z listą pytań, które pomogą nam oszacować skutki finansowe tej regulacji, bo takie dane ma tylko Komisja Nadzoru Finansowego – mówił.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych