PARTNER PORTALU

Duże zmiany w kredytach hipotecznych: będzie bezpieczniej, ale nie łatwiej

Od soboty będziemy lepiej chronieni przy zaciąganiu kredytów hipotecznych. Wtedy w życie wchodzi ustawa szczegółowo regulująca kwestie dotyczące tych produktów.

wnp.pl

Autor: wnp.pl 20 lipca 2017 14:55

Koniec z naciąganymi reklamami, a reklamy banków i skoków będą musiały być przejrzyste i nie będą mogły podawać oderwanego od rzeczywistości oprocentowania. Większa ochrona może się jednak wiązać z większymi formalności.

− Klient zainteresowany zaciągnięciem kredytu hipotecznego powinien dostać formularz informacyjny dotyczący kosztów i parametrów kredytu. Dzięki niemu łatwiej porówna oferty różnych banków i skoków, wyjaśnia Michał Krajkowski, główny analityk Notus Doradcy Finnasowi.
Formularz pozwoli na porównanie ofert wielu banków

Jak wyjaśnia, taki formularz jest stosowany przy kredytach konsumenckich od wielu lat i ma on za zadanie pomóc w porównaniu ofert wielu banków. − To wystandaryzowany druk, stosowany przez każdy bank, co pozwala na lepsze porównanie ofert, mówi gość radiowej Jedynki.

Przez 14 dni oferta z formularza informacyjnego będzie wiążąca. − W tym czasie, jeśli przyjdziemy do banku i oznajmimy, że chcemy skorzystać z tej oferty, to bank nie będzie miał prawa nam odmówić, mówiąc, że właśnie oferta się zmieniała, mówi gość Ekspressu Gospodarczego.
Nowe wymagania wobec decyzji o przyznaniu czy odmowie kredytu

Decyzję o przyznaniu kredytu lub odmowie mamy dostać w 21-ym dniu od złożenia wniosku. − Z jednej strony, to może skrócić czas oczekiwania, z drugiej strony, jeśli decyzja będzie szybciej, możemy się o tym nie dowiedzieć - mówi Norbert Jeziolowicz ze Związku Banków Polskich.

Jak wyjaśnia, jeśli klient będzie chciał otrzymać decyzję wcześniej, to musi złożyć stosowne oświadczenie w banku i to w formie pisemnej. Nowe przepisy w ogóle wymuszą więcej formalności.

− Nowe obowiązki będą dotyczyły tak banków, jaki i ich klientów, a restrykcyjność przepisów może ograniczyć dostęp do pożyczki czy jej wielkości – zastrzega gość radiowej Jedynki.

Kredyt hipoteczny tylko w walucie, w której się zarabia

Problem mogą mieć też Polacy, którzy pracują za granicą. Bo zgodnie z ustawą kredyty hipoteczne będą mogły być udzielane wyłącznie w walucie, w której się zarabia. − I dotyczy to Polaków mieszkających za granicą, jak na terenach przygranicznych, ale pracujących w kraju ościennym, ostrzega ekspert. Jak zauważa, dotychczas taka osoba mogła otrzymać kredyt w złotych, a teraz, jeśli otrzymuje wynagrodzenie w euro – to tylko ta waluta może być pożyczona.

Michał Krajkowski ostrzega też, że w pierwszych dniach a nawet tygodniach od wejścia w życie nowych przepisów, może być trochę zamieszania, związanego z faktem, że kredyt hipoteczny jest powiązany z drugą umową dotyczącą nabycia nieruchomości czy mieszkania.

Ustawa reguluje też rynek pośredników kredytu hipotecznego. Na stronie komisji nadzoru finansowego będziemy mogli sprawdzić, czy dany pośrednik jest w rejestrze.

Warto też wspomnieć, że nowe przepisy dają nam prawo do odstąpienia od umowy kredytowej w ciągu 14 dni od jej podpisania. W praktyce będzie to jednak bardzo trudne, bo przecież kwota kredytu trafia na konto osoby, której mieszkanie kupujemy. Podpisujemy też akt notarialny. Więc wszystkie te sprawy będzie bardzo trudno „odkręcić”.

Niewykluczone więc, ze banki będą zastrzegać w umowach, ze wypłata kredytu nastąpi dopiero po 14 dniach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych