PARTNER PORTALU

Gminy nadal będą zapewniać lokale zamienne najemcom

Gminy nadal będą musiały zapewniać lokal i pokrywać koszty przeprowadzki najemcom w związku z koniecznością remontu lub rozbiórki budynku.

Autor: HouseMarket.pl 04 grudnia 2015 10:10

Posłowie PiS skierowali do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Proponowana zmiana ma na celu zapewnienie najemcom prawa do lokalu zamiennego oraz pokrycia kosztów przeprowadzki w związku z koniecznością remontu lub rozbiórki budynku, który wymaga opróżnienia.

Obowiązek ten spoczywa na właściwej gminie. Obecnie obowiązujące regulacje wyznaczają datę 31 grudnia 2015 r. jako graniczną dla stosowania powyższego przepisu. Posłowie PiS proponują przedłużenie tego terminu do 31 grudnia 2025 r.

Wnioskodawcy przyznają, że projektowana zmiana będzie miała wpływ na budżety jednostek samorządu terytorialnego, przy czym nie ma możliwości jego oszacowania, ponieważ nie jest znana liczba budynków stanowiących własność osób fizycznych zasiedlonych przed laty w trybie administracyjnym. Nie znany jest również ich stan techniczny.

- Jednak należy podkreślić, że zmiana ta nie stanowi nałożenia na gminę nowego zadania własnego w stosunku do dotychczas realizowanych do końca 2015 r., co oznacza, że nie wymaga zwiększenia środków finansowych na jego realizację w postaci zwiększenia dochodów własnych gminy lub subwencji zapewnionych w roku bieżącym jak i poprzednich latach – czytamy w uzasadnieniu projektu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych