PARTNER PORTALU

Inwestycja jak tor przeszkód? Nie w każdym mieście

Założenie spółki jest łatwiejsze w Poznaniu; pozwolenie na budowę można łatwiej uzyskać w Bydgoszczy; przeniesienie własności nieruchomości łatwiej jest zarejestrować w Białymstoku, a spór gospodarczy można łatwiej rozstrzygnąć w Olsztynie.

wnp.pl

Autor: wnp.pl 26 czerwca 2015 08:12

Polskie miasta są przyjazne dla firm, ale wiele pozostaje jeszcze do zrobienia. Spośród 18 polskich miast uwzględnionych w opublikowanym dzisiaj raporcie Banku Światowego Doing Business w Polsce 2015 pierwsze miejsce w rankingu sumarycznym zajęła Bydgoszcz.

- Polska niejednokrotnie brała przykład z Unii Europejskiej i korzystała z międzynarodowych wskaźników - także tych prezentowanych w raporcie Doing Business - aby doskonalić krajowe ramy regulacyjne - skomentowała Mamta Murthi, dyrektor regionalna Grupy Banku Światowego w Europie Środkowej i krajach bałtyckich.- Teraz pora spojrzeć do wewnątrz: bardzo liczymy na to, że prezentowane opracowanie wzmocni lokalnych decydentów i da im właściwe informacje potrzebne do budowania strategii oraz wymiany doświadczeń z innymi miastami i regionami, a w rezultacie przyczyni się do poprawy lokalnego otoczenia regulacyjnego biznesu w całym kraju - dodała Mamta Murthi.

W nowym raporcie przeanalizowano przepisy gospodarcze regulujące działalność krajowych firm w Polsce i uznano, że dobre praktyki regulacyjne występują w wielu miastach objętych analizą. Autorzy raportu podkreślają, że wymiana dobrych praktyk między poszczególnymi miastami może się przyczynić do poprawy klimatu dla biznesu.

Regulacyjny „tor przeszkód” w każdym mieście wygląda inaczej. Wynika to z różnic w funkcjonowaniu urzędów publicznych odpowiedzialnych za cztery obszary badane w raporcie, a także z rozbieżności w interpretacji ogólnokrajowych przepisów. Według raportu założenie spółki jest łatwiejsze w Poznaniu; pozwolenie na budowę można łatwiej uzyskać w Bydgoszczy; przeniesienie własności nieruchomości łatwiej jest zarejestrować w Białymstoku; a spór gospodarczy można łatwiej rozstrzygnąć w Olsztynie.

O ile mniejsze miasta z reguły wypadają lepiej według wszystkich czterech kategorii, kilka dużych ośrodków miejskich wiedzie prym albo zajmuje miejsca blisko czołówki w pojedynczych obszarach. Wynika to z umiejętnego wykorzystania korzyści skali lub zainwestowania posiadanych zasobów w unowocześnienie administracji.

Łódzkie i wrocławskie urzędy wystawiają pozwolenie na budowę w niewiele ponad miesiąc, tj. w takim samym terminie jak mniejsze ośrodki rozpatrujące zdecydowanie mniej wniosków. Jak z tego wynika, nawet duże zapotrzebowanie na usługi dla biznesu można zaspokoić w efektywny sposób.

Idąc dalej, sąd okręgowy w Krakowie - mający na wokandzie niemal największą liczbę spraw w przeliczeniu na jednego sędziego w skali całego kraju - może się pochwalić terminem rozpatrzenia sprawy wynoszącym mniej niż rok, czyli o tydzień krótszym, niż wynosi średnia dla wszystkich 18 miast. Pracujący tam sędziowie stosują najlepsze praktyki krajowe i aktywnie zarządzają przepływem rozpatrywanych spraw.

Żadne z miast nie jest prymusem we wszystkich czterech kategoriach, lecz w wielu polskich miastach badanych w raporcie można znaleźć liczne dobre praktyki. Lokalni włodarze o reformatorskim nastawieniu mogą na swoim podwórku zdziałać wiele dobrego korzystając z udanych doświadczeń innych polskich miast.

Gdyby jedno miasto w Polsce zastosowało wszystkie dobre praktyki z 18 badanych ośrodków, zajęłoby 24. miejsce w gronie 189 gospodarek w globalnym rankingu Doing Business 2015, plasując się o osiem miejsc wyżej niż obecna pozycja Polski (reprezentowanej przez Warszawę) i wyprzedzając w rankingu Francję i Holandię.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych