PARTNER PORTALU

Korzystny wyrok dla PZFD. Związek ma prawo znać rozstrzygnięcia nadzorcze w województwach

Wojewoda małopolski powinien udostępnić Polskiemu Związkowi Firm Deweloperskich informacje o miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego - zadecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Autor: HouseMarket.pl 04 listopada 2015 09:33

W dniu 29 października 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie o sygnaturze akt. II SA/Wa 1001/15 ze skargi PZFD na decyzję Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 29 kwietnia 2015 r., w której organ podtrzymał decyzję wojewody małopolskiego odmawiającą udostępniania informacji publicznej. Sąd uchylił obie decyzje i uznał, że PZFD wykazał interes publiczny żądając informacji w zakresie:

  • W ilu przypadkach w ciągu ostatnich 10 lat Wojewoda wystąpił o stwierdzenie nieważności miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w stosunku do podrzędnych jednostek samorządu terytorialnego?
  • Czy w ramach aktu nadzoru nad podległymi jednostkami samorządu terytorialnego dokonano uchylenia uchwały, lub zarządzenia, lub decyzji, które nakładałyby obowiązek wnoszenia opłaty przez użytkownika wieczystego z tytułu zmiany przeznaczenia gruntu zawartych w umowach użytkowania wieczystego na zgodny z aktualnie obowiązującym planem zagospodarowania terenu lub decyzją WZ?

Sąd przedstawił ustne motywy wyroku, w których przyznał, że skarżący ma interes prawny w uzyskaniu wnioskowanej informacji od wojewody małopolskiego. Wykazaliśmy, że PZFD aktywnie działa na rzecz stanowienia lepszego prawa w zakresie m.in. budownictwa mieszkaniowego, w ramach procesów legislacyjnych prowadzonych przez organy administracji państwowej. Ponadto PZFD wskazał, że uzyskanie wnioskowanych informacji o liczbie przypadków rozstrzygnięć nadzorczych może stanowić podstawę (wraz z innymi informacjami) dokonania ustaleń, co do przyczyn problemów występujących w budownictwie mieszkaniowym. Ustalenia te przyczyniłyby się do usprawnienia postępowań administracyjnych związanych ze wskazanym problemem społecznym, jakim jest szeroko rozumiany problem budownictwa mieszkaniowego w Polsce.

Z takim samym wnioskiem o dostęp do informacji publicznej PZFD wystąpił do wszystkich 16. wojewodów w Polsce i uzyskał odpowiedź od 15 z nich. Podstawą sformułowania tego zapytania były informacje o coraz częstszych przypadkach wzruszania istniejących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, co powoduje niepewność obrotu gospodarczego spowodowanego nieprzewidywalnością działań organów administracji. Uznaliśmy, że otrzymanie wnioskowanych informacji zapewni większą przejrzystość działań organów administracji publicznej wśród przedsiębiorców i podjęliśmy wszelkie działania prawne, aby je uzyskać.

- Po dzisiejszym wyroku WSA wojewoda małopolski zostanie zobowiązany do udostępniania nam wnioskowanych informacji o liczbie rozstrzygnięć nadzorczych oraz o liczbie stwierdzeń nieważności miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w stosunku do podrzędnych jednostek samorządu terytorialnego. Dane zebrane ze wszystkich województw pozwolą zdiagnozować, w których z nich występuje najwięcej uchyleń planów miejscowych oraz co jest tego najczęstszą podstawą, a w dalszej kolejności podjąć działania zmierzające do wyeliminowania przyczyn tych uchyleń - czytamy w komunikacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych