PARTNER PORTALU

Kraków: Nowe stawki podatków od nieruchomości

Proponowane stawki podatku od nieruchomości są przeważnie niższe niż w 2015 r., a potrzeba podwyższenia niektórych wynika z polityki podatkowej. Jutro (18 listopada) radni podejmą decyzję w sprawie ich wysokości.

Autor: HouseMarket.pl 17 listopada 2015 15:02

Głównym założeniem polityki podatkowej miasta jest stabilizacja osiąganych dochodów oraz utrzymanie systemu stawek obniżonych dla branż i obszarów uznanych za szczególnie ważne dla rozwoju gminy. Zwiększenie dochodów uzyskane w wyniku zrealizowania polityki podatkowej z roku 2011 wyniosło 198 mln zł. Dla porównania planowane efekty obecnie prezentowanej polityki wynoszą 20 mln zł.

Po wejściu w życie nowych stawek, opłata za mieszkanie o powierzchni 70 mkw. wraz z udziałem w gruncie 20 mkw. wyniesie 62 zł rocznie – wzrost o 1 zł. Teraz  wynosi 61 zł. W przypadku budynku przeznaczonego na prowadzenie działalności gospodarczej o powierzchni 100 mkw. na działce trzy ary: stawka podatku za 2015 r. wyniosła 2570 zł, a w roku 2016 wyniesie 2553 zł – co daje roczny spadek o 17 zł.

Preferencyjne stawki dotyczyć będą m.in. branż: piekarnictwo i cukiernictwo. Wprowadzenie uchwały pozwoli na osiągnięcie w 2016 r. dochodów z tytułu podatku od nieruchomości na poziomie 467, 2 mln zł. Obniżona została stawka podatku dla budynków zajętych na prowadzenie stołówek szkolnych w budynkach szkół.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych