PARTNER PORTALU

Kraków. Ruszy lustracja spraw reprywatyzacyjnych

Od marca w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie rozpocznie się lustracja wszystkich spraw dotyczących zwrotów nieruchomości z lat 2005 – 2016, zarówno karnych, jak i cywilnych oraz administracyjnych.

Autor: PAP 20 lutego 2017 16:39

Lustrację zapowiedział pierwszy zastępca prokuratora generalnego Bogdan Święczkowski w odpowiedzi na interpelację posła PO Bogusława Sonika, dotyczącą sprawdzenia prawidłowości postępowań sądowych i prokuratorskich w procesie zwrotów nieruchomości w Krakowie.

Nieprawidłowości przy reprywatyzacji kamienic

Jak poinformowano, z danych Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej wynika, że od 2005 roku w okręgu Prokuratury Okręgowej w Krakowie prowadzonych było łącznie 117 spraw dotyczących nieprawidłowości przy reprywatyzacji kamienic położonych na terenie Krakowa.

73 z nich zakończone zostały postanowieniem o odmowie wszczęcia śledztwa, 36 spraw zakończono postanowieniami o umorzeniu postępowania, w trzech sprawach skierowano akty oskarżenia, a pięć spraw nie zostało jeszcze zakończonych.

Postępowania te dotyczyły nieruchomości położonych pod około 150 adresami z terenu Krakowa, przy czym wiele adresów powtarzało się w kolejnych zawiadomieniach o przestępstwie. Ponadto prokuratury z okręgu krakowskiego prowadziły również 274 sprawy z zakresu postępowania cywilnego i postępowania administracyjnego, dotyczące nieruchomości krakowskich, głównie w latach 1999–2004.

Możliwość postępowania karnego

Jak zapowiedział Święczkowski, lustracja dotyczyć będzie wszystkich spraw z lat 2005–2016, w których nie nastąpiło przedawnienie karalności czynów, w tym spraw zakończonych postanowieniami o odmowie wszczęcia śledztwa i o umorzeniu postępowania. Dotyczyć będzie również postępowań cywilnych i administracyjnych - pod kątem ustalenia, czy na ich podstawie nie należałoby zainicjować postępowania karnego.

Była to odpowiedź na drugą interpelację posła Sonika, dotyczącą sprawdzenia prawidłowości postępowań sądowych i prokuratorskich w procesie zwrotów nieruchomości w Krakowie. W odpowiedzi na pierwszą Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że od 2012 roku do chwili obecnej w jednostkach prokuratury podległych Prokuraturze Regionalnej w Krakowie nie prowadzono postępowań, których przedmiotem było doprowadzenie prawowitych właścicieli lub ich następców prawnych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przy reprywatyzacji nieruchomości. Wskazano tylko jedno postępowanie, wszczęte w 2015 r. na skutek zawiadomienia mieszkańców kamienicy położonej w Krakowie, przy Alei Krasińskiego 13.

W ponownej interpelacji – zakończonej decyzją o lustracji – Bogusław Sonik prosił o zweryfikowanie wcześniejszych postępowań sądowych i prokuratorskich, nie tylko od 2012 r., i wskazywał na dokonane przez siebie ustalenia o złożonych zawiadomieniach dotyczących m.in. nieruchomości przy ul. Sereno Fenna 6, ul. Krakowskiej 13, Dietla 9 i ul. Zamoyskiego 5.

Układy odszkodowawcze

Poseł wskazał na tzw. układy odszkodowawcze (indemnizacyjne) z 12 państwami zachodnimi, jakie rząd PRL zawarł w latach 1948-1971. Na ich mocy obywatelom tych krajów wypłacono odszkodowania za nieruchomości pozostawione przez nich po wojnie w Polsce. Niestety, nie zadbano o należyte zachowanie dokumentacji tamtych umów, a wiedza o nich nie była powszechna, dlatego wiele kamienic zreprywatyzowano mimo wypłaconych odszkodowań.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych