PARTNER PORTALU

Miejscowe plany pod czujnym okiem mieszkańców

Czy należy wzmocnić partycypację społeczną w planowaniu przestrzennym, by mieszkańcy mieli realne, a nie potencjonalne prawo ochrony własności?

Autor: HouseMarket.pl 01 sierpnia 2016 09:13

Plan zagospodarowania przestrzennego bezpośrednio ingeruje w prawo własności nieruchomości. Dlatego według posła Pawła Grabowskiego (Kukiz’15) należy się zastanowić, czy sposób informowania obywateli o planowanych zmianach poprzez umieszczenie ogłoszenia w prasie lokalnej oraz obwieszczenie publiczne w pełni realizuje postulaty zawarte w art. 8 Kodeksu postępowania administracyjnego głoszącego, że organy administracji publicznej prowadzą postępowanie w sposób budzący zaufanie jego uczestników do władzy publicznej.

 Procedura uchwalania planu a konstytucja

 Ponadto, jak podkreśla poseł, można rozważać zgodność procedury informacyjnej z art. 10 Kodeksu postępowania administracyjnego, w którym istnieje zasada czynnego udziału stron w postępowaniu.

– Zakładając że obwieszczenie publiczne czy zamieszczenie informacji w prasie lokalnej ma stanowić pewnego rodzaju domniemanie doręczenia informacji o planowanych zmianach należy mieć uzasadnione wątpliwości czy obecna procedura uchwalania planu nie narusza art. 21 Konstytucji RP stanowiącego, że Rzeczpospolita Polska chroni własność i prawo dziedziczenia – twierdzi poseł Paweł Grabowski (Kukiz'15).

Dlatego w interpelacji do ministra infrastruktury i budownictwa zwraca uwagę na to, że należałoby rozważyć zmianę obecnie obowiązujących przepisów i wprowadzić rozwiązania gwarantujące obywatelowi realne, a nie potencjalne prawo do ochrony prawa własności.

Kodeksowa przepychanka

W odpowiedzi na interpelację podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski przypomniał, że opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie podlega Kodeksowi postępowania administracyjnego.

Przekazanie zainteresowanym informacji o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz o dalszym przebiegu prac odbywa się w taki sposób jak w przypadku ustaw, przy czym zainteresowani mają możliwość dwukrotnego zgłaszania wniosków: po zawiadomieniu o przystąpieniu do sporządzania planu oraz po zawiadomieniu o jego wyłożeniu do publicznego wglądu.

– Wzmocnienie partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym należy do zakresu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, nad którym obecnie trwają intensywne prace legislacyjne – informuje Tomasz Żuchowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych