PARTNER PORTALU

Nowa struktura nadzoru budowlanego

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce zlikwidować powiatowe inspektoraty nadzoru budowlanego i powołać około 100 okręgowych inspektoratów nadzoru budowlanego. Jeszcze w lutym 2017 r. resort przedstawi zmieniony i udoskonalony projekt.

Autor: HouseMarket.pl 24 lutego 2017 08:57

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało projekt ustawy – Kodeks urbanistyczno-budowlany. Zgodnie z zapisami projektu zastąpi w całości: ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawę – Prawo budowlane oraz wszystkie tzw. specustawy. Na jego mocy nastąpi m.in. reforma organów nadzoru budowlanego polegająca na zlikwidowaniu obecnej struktury organów nadzoru budowlanego oraz powołaniu nowej. Zgodnie z założeniami na podstawie rozporządzenia wydanego przez ministra infrastruktury i budownictwa powołanych zostanie około 100 okręgowych inspektoratów dostosowanych do potrzeb terytorialnych.

- Czy minister zamierza przekształcić obecne organy nadzoru budowlanego działające na terenach miast na prawach powiatu w organy nadzoru budowlanego działające na terenach nowoutworzonych okręgów, tym samym zwiększyć ich zakres oddziaływania z terenu miasta na prawach powiatu na teren danego okręgu – pyta w interpelacji poselskiej poseł Tomasz Szymański.

- Z rozmów przeprowadzonych przeze mnie z przedstawicielami miast na prawach powiatu wynika, że taka zmiana, m.in. z uwagi na zakres oddziaływania miast na prawach powiatu na okoliczne miejscowości jest przez nich oczekiwana – podkreśla poseł Tomasz Szymański.

Odpowiadając na interpelację wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski zauważył, że reforma organów nadzoru budowlanego polegająca na likwidacji powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego oraz powołaniu okręgowych inspektoratów nadzoru budowlanego w liczbie ok. 100 została zapowiedziana w toku konsultacji publicznych projektu ustawy – Kodeks urbanistyczno-budowlany.

Konsultacje te zakończono 16 grudnia 2016 r. - Obecnie resort rozpatruje poprawki wniesione w ich toku, tak aby w lutym 2017 r. przedstawić zmieniony i udoskonalony projekt. Wraz z kodeksem opracowywane są również akty wykonawcze oraz ustawy towarzyszące, które łącznie tworzyć będą nowy system planowania przestrzennego oraz prawa budowlanego – tłumaczy wiceminister. Podkreśla, że szczegółowe rozwiązania reformy nadzoru budowlanego zostaną przedstawione w późniejszym terminie wraz z projektem ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego, który określi nowy ustrój, kompetencje i organizację nadzoru budowlanego.

- Zaznaczam, że dobór kryteriów podziału kraju na okręgi nie został jeszcze ustalony. Zostanie on wypracowany we współpracy z wojewodami, głównym inspektorem nadzoru budowlanego oraz wojewódzkimi inspektorami nadzoru budowlanego – tłumaczy wiceminister Żuchowski. Nadmienia, że projekt ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego będzie podlegał odrębnym konsultacjom, a także, z uwagi na związek z problematyką samorządu terytorialnego, opiniowaniu przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

- Planowany podział na okręgi będzie dostosowany do potrzeb danego rejonu, biorąc pod uwagę m.in. ilość mieszkańców na danym obszarze, ilość wydawanych rozstrzygnięć w danym okręgu przez organy administracji budowlanej, warunki i możliwości lokalowe, a także warunki dostępności komunikacyjnej – informuje Tomasz Żuchowski.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych