PARTNER PORTALU

Nowe prawo wielką niewiadomą dla rynku nieruchomości

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. użytkowania wieczystego oraz planowana reforma obrotu nieruchomościami rolnymi będą kluczowe dla rynku nieruchomości - uważają prawnicy z kancelarii Schönherr.

Property News

Autor: PropertyNews.pl 29 stycznia 2016 16:26

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z marca 2015 roku sprawił, że niektóre przepisy ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności stały się niezgodne z konstytucją. Konsekwencje są znaczące - praktycznie wszystkie osoby prawne nie mogą domagać się przekształcenia. Możliwa jest jedynie sprzedaż prawa własności nieruchomości, ale formalny właściciel - Skarb Państwa lub samorząd  - nie musi się na to zgodzić.

Jak zaznaczają prawnicy Schönherr, rynek oczekuje zastąpienia niekonstytucyjnej przepisów nowymi regulacjami. Pozwoli to na większe możliwości dla firm, które posiadają nieruchomości w formie użytkowania wieczystego.

Druga duża zmiana dotyczy obrotu ziemią rolną. Nowe przepisy mają wejść w życie najpóźniej do końca kwietnia br. Niestety, do tej pory nie są znane ostateczne zapisy ustawy. 25 stycznia zakończyły się konsultacje społeczne oraz uzgodnienia resortowe - ich rezultat nie jest jednak znany.

Inwestorzy mogą mieć powody do obaw. Według dotychczasowych projektów grunty rolne mogą nabywać wyłącznie rolnicy indywidualni, a prawo pierwokupu do spółek posiadających nieruchomości rolne będzie miała Agencja Nieruchomości Rolnych. 

Jakie mogą być tego konsekwencje? Według prawników Schönherr w tym momencie są one trudne do oceny. Zdecydowana większość inwestycji powstaje na gruntach zakupionych jako rolne. Firmy nie mogą odpowiednio przygotować się do zmian tym bardziej, że ustawa ma wejść w życie najpóźniej do końca kwietnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych