PARTNER PORTALU

Nowe przepisy: podatek za części wspólne nieruchomości

Od stycznia 2016 r. mają obowiązywać nowe przepisy o podatku od nieruchomości. Dzięki nim można będzie nałożyć podatek na tzw. części wspólne nieruchomości.

www.portalsamorzadowy.pl

Autor: PortalSamorzadowy.pl 16 września 2015 09:57

Spowoduje to kolejną podwyżkę czynszu. Biedniejsi posiadacze lokali mieszkalnych mogą mieć problemy z płatnościami.

Zwrócili na to uwagę posłowie Bogdan Rzońca i Jan Warzecha z PiS. W interpelacji do ministra finansów pytają, czy resort nie obawia się zadłużenia budynków wielorodzinnych.

„Mieszkańcy budynków wielorodzinnych w większości przypadków to osoby o przeciętnej i nie najlepszej sytuacji materialnej, a podatek najdotkliwiej odczują mieszkańcy najbiedniejsi” – napisali posłowie w interpelacji.

Podatek za pralnię i suszarnię

Wiceminister finansów Jarosław Neneman tłumaczy, że pralnie, suszarnie i inne powierzchnie zaliczane do części wspólnych opodatkowane są podatkiem od nieruchomości na podstawie obowiązujących przepisów. Z kolei na przykład klatki schodowe oraz szyby dźwigowe w budynku nie podlegają opodatkowaniu.

W obowiązującym brzmieniu przepis art. 3 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie zapewnia opodatkowania całej powierzchni nieruchomości wspólnej.

– Znaczne powierzchnie budynków pozostają poza opodatkowaniem, przede wszystkim wskutek stosowania przez podatników, w szczególności w budynkach wielkopowierzchniowych, dopuszczalnej prawem optymalizacji podatkowej, prowadzącej do zmniejszenia wymiaru podatku od nieruchomości – tłumaczy wiceminister.

Wystarczy wyodrębnić własność lokali oraz pozostawić odpowiednio dużą część wspólną, aby znacznie zmniejszyć obciążenie podatkiem od nieruchomości działalności gospodarczej prowadzonej w budynkach np. w centrach handlowych.

Dlatego samorządowe organy podatkowe domagały się zmiany art. 3 ust. 5 z powodu znacznego ubytku dochodów z tytułu podatku od nieruchomości.

– Celem nowelizacji było objęcie podatkiem od nieruchomości całej powierzchni stanowiącej współwłasność w budynkach, w których nastąpiło wyodrębnienie własności lokali – wyjaśnia Jarosław Neneman.

Umożliwi to ustalony w nowelizacji sposób określenia obowiązku podatkowego od gruntu oraz od części budynku stanowiących nieruchomość wspólną. Obowiązek ten będzie odpowiadał udziałowi właściciela w nieruchomości wspólnej, ustalonemu na podstawie ustawy o własności lokali.

Niewielka podwyżka podatku

Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o własności lokali udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.

– Wprowadzone zmiany są wyrazem stosowania zasady sprawiedliwości społecznej, gdyż w wyniku nowelizacji wszyscy właściciele budynków będą płacić podatek od całej ich powierzchni użytkowej podlegającej opodatkowaniu – podkreśla Jarosław Neneman.

Zapewnia, że różnica w opodatkowaniu gruntu i części wspólnych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w których wyodrębniono lokale w stosunku do stanu obecnego będzie niewielka.

Więcej na PortalSamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych