PARTNER PORTALU

O krok od rewolucji. Szykują się zmiany w przepisach o spółdzielniach mieszkaniowych

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad projektem, który ma rozwiązać ich najbardziej palące problemy dotyczące członkostwa, wykupu mieszkań czy rozliczeń finansowych.

Autor: Rzeczpospolita 03 czerwca 2016 10:10

Projekt przewiduje, że spółdzielnia w umowie ustanawiającej lokatorskie prawo do lokalu poda termin przeniesienia na posiadacza mieszkania prawa własności. Teraz takiej daty się nie podaje. Spółdzielcy przysługuje roszczenie o przekształcenie prawa lokatorskiego we własność, jeśli spełni ustawowe warunki - podaje Rzeczpospolita.

Ministerstwo chce też ustalić zasady rozliczenia funduszu remontowego przypadającego na budynki z mieszkaniami, których właściciele założyli wspólnotę mieszkaniową. Spółdzielnia ma się z nimi rozliczyć w sześć miesięcy od zakończenia roku obrachunkowego, w którym powstała wspólnota.

Ministerstwo uwzględnia także w projekcie uchwałę Sądu Najwyższego dotyczącą własnościowych mieszkań w blokach stojących na gruntach, do których spółdzielnia nie ma tytuł prawnego. Wynika z niej, że osoba, która przekształciła lokatorskie prawo we własnościowe albo nabyła je na rynku wtórnym, bez księgi wieczystej, ma jedynie roszczenie, a nie prawo do lokalu. Takie mieszkanie trudniej sprzedać. Zgodnie z projektem w takim wypadku spółdzielcom przysługuje ekspektatywa, ale gdy spółdzielnia uporządkuje stan prawny gruntów, to przekształci się ona w prawo własności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych