PARTNER PORTALU

Olsztyn coraz droższy

Od nowego roku w Olsztynie wzrosną stawki podatku od nieruchomości do 30 gr za 1 m kw. powierzchni, dla przykładu przy nowych stawkach podatek za 60-metrowe mieszkanie wzrośnie w ciągu roku o 5,4 zł i wyniesie 42 zł.

Autor: PAP 21 grudnia 2015 16:08

Wyjątkiem są stawki od tzw. "gruntów pozostałych", w tym użytkowanych przez organizacje pożytku publicznego oraz od budynków mieszkalnych, które będą wyższe o 9 gr za 1 mkw.

Po podwyżkach podatek od gruntów, na których prowadzona jest działalność gospodarcza wyniesie 0,8 zł za 1 mkw. Nową stawkę za budynki mieszkalne ustalono na 0,7 zł za 1 mkw., a za budynki przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej - 21,8 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej.

Podatek od nieruchomości nie był zmieniany w Olsztynie od blisko dwóch lat. Według wyliczeń urzędników podwyżka zwiększy dochody miasta o 4 mln zł.

Od stycznia w Olsztynie zmieniają się także taryfy opłat za wodę i ścieki. Metr sześcienny wody będzie w przyszłym roku w Olsztynie kosztować 3,86 zł brutto, czyli o 5 gr mniej niż dotychczas. Natomiast opłata za 1 m sześc. odprowadzonych ścieków będzie wyższa o 33 grosze i wyniesie 5,92 zł brutto. Oznacza to, że łączne opłaty za wodę i ścieki będą wyższe o ok. 2 proc. Według wyliczeń urzędników spowoduje to, że miesięczny koszt utrzymania w przeliczeniu na jedną osobę wzrośnie o 84 gr.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych