PARTNER PORTALU

Olsztyn podnosi stawki podatku od nieruchomości

Średnio o 4 proc. wzrosną w Olsztynie od początku przyszłego roku stawki podatku od nieruchomości - zdecydowała olsztyńska rada miejska. W 2016 roku ratusz spodziewa się wzrostu wpływów podatkowych o 4 mln zł.

Autor: PAP 25 listopada 2015 18:57

Jak podkreślił prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podatki, które dotykają"przeciętnych mieszkańców miasta" tj. podatek od nieruchomości i od gruntów oraz opłaty za wodę i ścieki, wzrosną "nieznacznie". - Ale trzeba pamiętać przy tym, że w ostatnich latach podatki w Olsztynie nie były podnoszone - podkreślił Grzymowicz.

Zgodnie z uchwałą przyjętą przez radę miasta, od 1 stycznia 2016 r. stawki podatku od nieruchomości wzrosną w stosunku do obecnych średnio o 4 proc., czyli 30 gr za 1 mkw. powierzchni. Wyjątkiem są stawki od tzw. "gruntów pozostałych", w tym użytkowanych przez organizacje pożytku publicznego oraz od budynków mieszkalnych, które będą wyższe o 9 gr za 1 mkw.

Po podwyżkach podatek od gruntów, na których prowadzona jest działalność gospodarcza wyniesie 0,8 zł za 1 mkw. Nową stawkę za budynki mieszkalne ustalono na 0,7 zł za 1 mkw., a za budynki przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej - 21,8 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej.

Za podwyżką głosowało 14 radnych, dziewięciu było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Jak przekonywał radny z prezydenckiego klubu Mirosław Gornowicz, przy nowych stawkach podatek za 60-metrowe mieszkanie wzrośnie w ciągu roku o 5,4 zł i wyniesie 42 zł. "To nie jest coś, co nawet dla niezamożnej rodziny ma realne znaczenie" - ocenił.

Podatek od nieruchomości nie był zmieniany w Olsztynie od blisko dwóch lat. Według wyliczeń urzędników podwyżka zwiększy dochody miasta o 4 mln zł, co zostało już uwzględnione w projekcie przyszłorocznego budżetu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych