PARTNER PORTALU

Otwarte rachunki powiernicze lepsze od zamkniętych

Polski Związek Firm Deweloperskich apeluje, aby zmienić zapis, według którego wypłaty z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w przypadku upadłości banku są przekazywane bezpośrednio na konta nabywców, bez możliwości rozporządzania nimi przez dewelopera.

Autor: HouseMarket.pl 30 marca 2016 15:12

Rządowy projekt ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji jest obecnie procedowany w podkomisji sejmowej, w której uczestniczy prawnik Polskiego Związku Firm Deweloperskich – mec. Angelika Wróbel.

Związek zgłosił postulat, aby zmienić zapis, że wypłaty z BFG w przypadku upadłości banku są przekazywane bezpośrednio na konta nabywców, bez możliwości rozporządzania nimi przez dewelopera. W ocenie Ministerstwa Finansów te postulaty są sprzeczne z dyrektywą unijną. Posiedzenie kolejnej komisji zaplanowano na początek kwietnia, a sama ustawa ma szansę zostać uchwalona w maju. 

W przypadku odrzucenia postulatów na etapie legislacji, związek będzie rekomendować klientom rozwiązania prawne na etapie zawierania umów deweloperskich.

Związek przypomina, że upadłość SK Banku w Wołominie, gdzie prowadzono zamknięty rachunek powierniczy, jest potwierdzeniem wyższości otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych nad zamkniętymi. Inwestycja nie była całkowicie ukończona, a bank „nie zdążył” wypłacić deweloperowi jednorazowej transzy po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego, co więcej sytuacja nabywców nadal pozostaje niepewna.

Upadłość banku pokazała, że firma deweloperska została z poważnymi problemami. W przypadku rachunków zamkniętych bank trzyma wpłaty nabywców aż do zakończenia inwestycji, z kolei przy otwartym bank przelewa deweloperowi transze wraz z zakończonymi etapami prac na budowie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych