PARTNER PORTALU

Pieniądze zamrożone w mieszkaniach

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że zaległości Polaków z tytułu czynszu i opłat związanych z utrzymaniem mieszkania wciąż rosną. Polacy są winni spółdzielniom mieszkaniowym ponad 400 milionów złotych. Jak wykorzystać kapitał zamrożony w mieszkaniu?

Autor: housemarket.pl 04 sierpnia 2015 12:30

Najbardziej zadłużonym lokatorem w Polsce jest emerytka, 66-letnia mieszkanka województwa zachodniopomorskiego, która jest zadłużona w spółdzielni na ponad 300 tys. zł. Koszty eksploatacji rosną, a utrzymanie mieszkania jest coraz droższe, zwłaszcza dla emerytów, którzy mają jedne z najniższych świadczeń w Europie. Czy na mieszkaniu da się zarobić?

Czy warto wynajmować pokój studentom lub zamienić lokum na mniejsze? Jakie profity może dziś przynieść sprzedaż mieszkania i na co zwrócić uwagę decydując się na hipotekę odwróconą?

Wynajem pokoju

Wynajęcie pokoju to kilkaset złotych dodatkowego i regularnego wpływu do domowego budżetu. Okazuje się, że w przypadku polskiego emeryta to bardzo dużo. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Funduszu Hipotecznego DOM przez Starcom/ARC Rynek i Opinia wynika, że najwięcej, bo aż 41 proc. seniorów, by czuć się bezpiecznie, chciałoby zwiększyć swój miesięczny budżet o 500 zł. Taki regularny zastrzyk gotówki można otrzymać właśnie z wynajmu. Decydując się na to, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Od potencjalnego lokatora dobrze jest pobrać kaucję, która zabezpieczy nas w sytuacji ewentualnych zniszczeń. Przede wszystkim jednak trzeba podpisać umowę najmu i rozliczyć się z fiskusem. W przypadku seniora wynajmującego pokój, najkorzystniejszym sposobem rozliczenia podatku będzie ryczałt. Jeśli się na niego zdecydujemy, musimy pamiętać o złożeniu pisemnego oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania naczelnikowi naszego urzędu skarbowego nie później niż 20 stycznia albo 20 dnia miesiąca następującego po tym, w którym osiągnęliśmy pierwszy przychód z najmu, albo do końca roku, gdy pierwszy przychód był w grudniu. Wzory umów najmu, a także zawiłości związane z kwestiami podatkowymi warto skonsultować z prawnikiem. Bezpłatnych konsultacji prawnych udziela wiele instytucji. Warto znaleźć taką w swoim mieście.

Sprzedaż nieruchomości

Jeśli jesteśmy właścicielami drogiego i dużego domu, możemy go sprzedać i kupić np. tańsze i mniejsze mieszkanie. Uzyskaną tym sposobem nadwyżkę można umieścić na lokacie. Dla przykładu – sprzedając mieszkanie w Gdańsku za 360 tys. zł i kupując w to miejsce 35-metrowe lokum za 210 tys. zł, uzyskamy różnicę wynoszącą 150 tys. zł. Od tego musimy oczywiście odprowadzić podatek od wzbogacenia się i ponieść koszt ewentualnego remontu nowego mieszkania. Plusem takiego rozwiązania jest uzyskanie sporego zastrzyku gotówki i dodatkowych środków pieniężnych. Pozostajemy też nadal właścicielami nieruchomości – tyle że mniejszej - którą możemy w przyszłości sprzedać lub przekazać spadkobiercom. Takie rozwiązanie doradzi emerytowi większość doradców finansowych. Ale co jeśli senior jest przywiązany do swojego domu i nie chce się przeprowadzić? Albo posiada nieruchomość poniżej 45 metrów kwadratowych i zamiana na mniejsze nie jest możliwa?  

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych