PARTNER PORTALU

Plany miejscowe: bez obowiązku sporządzania wypisów z projektów

Urzędy nie mogą odmówić wydania wyrysów i wypisów ze studium lub planu miejscowego. Inaczej rzecz ma się z projektami planów lub zmian w tych dokumentach.

www.portalsamorzadowy.pl

Autor: PortalSamorzadowy.pl 22 maja 2015 08:16

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy i miejscowe plany zagospodarowania to dokumenty, do których prawo wglądu oraz do otrzymania wypisów, wyrysów ma każdy w każdym celu.

- Organ gminy nie ma żadnego uprawnienia do badania, w jakim celu wnioskodawca zamierza wykorzystać otrzymany dokument. Wyrysy i wypisy ze studium lub planu miejscowego są informacją publiczną – ich wydawanie reguluje ustawa z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej – przypomina Paweł Orłowski, podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury i gospodarki.

Resort odpowiadał na interpelację posłanki Moniki Wielichowskiej. Jej zdaniem, o ile zapisy dotyczące przyjętych planów są przejrzyste, o tyle problem jest z uzyskaniem wypisów z projektów tych dokumentów.

- Jak się okazuje, tylko niektóre urzędy miast i gmin - z własnej inicjatywy - przewidziały możliwość złożenia wniosku i otrzymania wypisu i wyrysu z projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (lub projektu zmiany planu miejscowego) wyłożonego do publicznego wglądu – twierdzi Wielichowska. - Większość urzędów nie przewiduje takiej możliwości. Pozwala się jedynie na sporządzenie notatek i zdjęć z tekstu, które niestety nie są uwierzytelnione. Co się z tym wiąże, sporządzona tak notatka nie ma wartości dowodowej. Wobec tak przyjętych reguł, ciężko jest o udowodnienie ewentualnego naruszenia prawa przy sporządzaniu planu miejscowego – kontynuuje posłanka.

MIR podkreśla, że gminy nie mają obowiązku udostępniania wypisu lub wyrysu z projektu planu miejscowego lub studium zagospodarowania.

- Żaden z przepisów ustawowych nie odnosi się do projektu studium (lub projektu zmiany studium) uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy lub projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo projektu zmiany planu miejscowego, wyłożonych do publicznego wglądu – twierdzi Paweł Orłowski. - Jednocześnie stwierdzam brak podstaw do uwzględnienia prawa do otrzymania wypisu i/lub wyrysu ze studium gminy lub planu miejscowego w odniesieniu do projektów tych aktów.

Przeczytaj więcej na portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych