PARTNER PORTALU

Podatek od nieruchomości w interesie gmin

W interesie gminy jest systematyczne kontrolowanie nieruchomości na swoim terenie pod względem opłaconych podatków – podkreślają przedstawiciele Fundacji Republikańskiej.

www.portalsamorzadowy.pl

Autor: PortalSamorzadowy.pl 07 lipca 2015 08:15

Jak wynika z danych Najwyższej Izby Kontroli, ok. 80 proc. gmin nie prowadzi kompleksowego porównania między ewidencją budowli na swoim terenie a ewidencją podatków od nieruchomości.

- To powinno funkcjonować automatycznie i na bieżąco, by dochody uzyskiwane z tytułu podatków od nieruchomości były adekwatne do bieżącej sytuacji na terenie gminy – podkreślał Paweł Gruza podczas samorządowego panelu zorganizowanego w ramach konwencji programowej PiS w Katowicach.

- W ubiegłym roku, połowa gmin nie przeprowadziła żadnego badania w terenie – to nic innego jak przyzwolenie na nieaktualizowanie podatku od nieruchomości przez przedsiębiorców – kontynuował Gruza.

Dziwił się, że samorządy mając problemy z dochodami, a nie kontrolują rozrastania się budowli komercyjnych na swoim terenie. Podał przykład firmy, która zaniżała podatek od nieruchomości w kilku lokalizacjach w Polsce.

Przeczytaj więcej

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych