PARTNER PORTALU

Podatek od nieruchomości. Zbliża się termin płatności

W marcu przypadają terminy płatności należnych podatków i opłat. Trwa doręczanie decyzji podatkowych. W przypadku opłaty za użytkowanie wieczyste istnieje możliwość wnioskowania o zmianę terminu płatności lub bonifikatę.

Autor: HouseMarket.pl 06 lutego 2017 11:40

Aktualnie trwa doręczanie decyzji o wysokości podatku od nieruchomości. Potrwa do końca lutego. Jak przypomina bydgoski urząd miasta pierwszą ratę podatku osoby fizyczne wnoszą do 15 marca. Najniższe kwoty podatków lokalnych, które rocznie nie przekraczają 100 zł, trzeba zapłacić jednorazowo, w terminie płatności pierwszej raty, czyli właśnie do 15 marca.

Opłaty roczne za użytkowanie wieczyste gruntu należy wnosić do 31 marca każdego roku. Osoby fizyczne mogą ubiegać się o bonifikatę od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego, jeżeli dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona. Kwota uprawniająca do 50-procentowej bonifikaty w opłacie za rok 2017 będzie w lutym podana przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Ponadto, zarówno osoby fizyczne jak i prawne, mogą wnioskować o ustalenie innego terminu uiszczenia opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. W tym celu, nie później niż na 14 dni przed upływem terminu płatności, należy złożyć uzasadniony wniosek. Nowy termin wniesienia opłaty rocznej nie może jednak przekroczyć danego roku kalendarzowego i uzależniony jest od wysokości opłat ciążących na użytkownikach wieczystych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych