PARTNER PORTALU

Podatku od nieruchomości niektórzy nie rozłożą na raty

Prezydent podpisał ustawę zmieniającą zasady płatności podatku od nieruchomości. Jeśli kwota podatku nie przekracza 100 zł, od 2016 roku będzie trzeba zapłacić go jednorazowo, a nie jak dotychczas - w czterech ratach.

Autor: Bankier 24 lipca 2015 08:41

Od nowego roku podatki lokalne, w tym podatek od nieruchomości, rolny i leśny, których kwoty nie przekraczają 100 zł, będą płatne jednorazowo. W przypadku osób prywatnych płatności trzeba będzie dokonać w terminie obecnej pierwszej raty, czyli do 15 marca. Reguluje to podpisana przez prezydenta ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw.

Do końca 2015 roku podatki lokalne, w tym podatek od nieruchomości, będą płatne na dotychczasowych zasadach zakładających raty proporcjonalne płatne w terminach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Od przyszłego roku zasady te zostaną zachowane tylko dla podatków w kwocie wyższej niż 100,50 zł.

Wchodzące w życie zmiany mają na celu obniżenie kosztów odrębnego księgowania każdej z kwartalnych rat podatku, co ma swoje logiczne i ekonomiczne uzasadnienie. Może być uciążliwa dla uboższych mieszkańców bloków, emerytów i rencistów, którym łatwiej było płacić niższe kwoty rozłożone na raty niż jednorazowe kilkadziesiąt złotych. Dla innych – zmiana nie będzie miała większego znaczenia. Plusem będzie to, że o zapłaceniu podatku trzeba będzie pamiętać raz w roku, a nie jak dotychczas - raz na kwartał.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych