PARTNER PORTALU

Podkarpacie zwalnia z podatku od nieruchomości

Od nowego roku kilka największych miast Podkarpacia: Rzeszów, Tarnobrzeg i Przemyśl wprowadza zwolnienia z podatku od nieruchomości. Udogodnienia przewidziano na okres pięciu lat.

Autor: PAP 30 grudnia 2015 09:27

Jak poinformował rzecznik Urzędu Miasta Rzeszowa Maciej Chłodnicki firmy, które zaczynają działalność lub też wdrażają nową produkcję, zostaną od nowego roku na 5 lat zwolnione z podatku od nieruchomości. Podobnie będzie w Tarnobrzegu - zwolnieniu na pięć lat będą podlegały grunty, budynki związane z nowymi inwestycjami, których koszt wynosi co najmniej 500 tys. zł. Zwolnienie nie dotyczyć będzie jednak firm związanych z działalnością handlową, instytucji finansowych czy stacji paliw.

Z kolei w Przemyślu przedsiębiorcy podejmujący nowe inwestycje na terenie miasta zostaną zwolnieni z podatku od nieruchomości na 5 lat - pod warunkiem nakładów finansowych w wysokości 1,2 mln zł na nową inwestycję lub utworzenia co najmniej 30 miejsc pracy. Rzecznik tamtejszego magistratu Witold Wołczyk dodał, że ta uchwała będzie obowiązywać od początku przyszłego do końca 2020 r.

- Uchwała ta wychodzi naprzeciw szerszej niż uprzednio grupie na terenie Przemyśla. Nowością jest zastosowanie uchwały do działalności handlowej z zawężeniem do obiektów handlowych o powierzchni nie przekraczającej 150 m kw. Ma to na celu wsparcie małych, lokalnych przedsiębiorców. Został też wydłużony maksymalny czas udzielenia zwolnienia - zauważył Wołczyk.

Rzeszów obniżył o 22 gr stawkę podatku od nieruchomości za metr powierzchni związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej; od 2016 r. będzie to kwota 22,86 zł za metr kw.

Również za lokale, gdzie prowadzona jest działalność związana ze świadczeniem usług zdrowotnych, od stycznia trzeba będzie zapłacić w Rzeszowie o 5 gr mniej – było 4,70 zł, a będzie 4,65 zł. W ramach tych podatków największą obniżkę przygotował jednak Przemyśl. Dotychczas za metr kwadratowy powierzchni lokalu, gdzie prowadzona jest działalność związana ze świadczeniem usług zdrowotnych, płacono tyle co w Rzeszowie – 4,70 zł, a od nowego roku stawka wyniesie zaledwie 1 zł.

W Rzeszowie wzrośnie podatek od nieruchomości - budynków mieszkalnych – z 62 gr do 64 gr za metr kw.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych