PARTNER PORTALU

Prezydent nie wyklucza zmian w ustawie o kredytach walutowych

Kancelaria Prezydenta po otrzymaniu wyliczeń KNF dotyczących skutków zaproponowanej regulacji o restrukturyzacji kredytów walutowych nie wyklucza wprowadzenia zmian w swojej koncepcji, ale zakłada, że główne mechanizmy zostaną zachowane.

Autor: PAP 22 lutego 2016 14:15

- Obecnie Kancelaria Prezydenta RP czeka na efekty prac Komisji Nadzoru Finansowego. Po ich przedstawieniu będą podejmowane ostateczne decyzje odnośnie zawartości projektu, jego uzasadnienia i oceny skutków regulacji - powiedział Przemysław Bryksa z Kancelarii Prezydenta, wicedyrektor Biura ds. Narodowej Rady Rozwoju.

- Nie wykluczamy wprowadzenia zmian w koncepcji, ale zakładamy, że główne mechanizmy zostaną zachowane - dodał.

W połowie stycznia Kancelaria Prezydenta przedstawiła projekt ustawy dotyczący kredytów walutowych, który zakłada trzy mechanizmy restrukturyzacji kredytów. Został on wysłany do KNF, która ma określić skutki finansowe tej regulacji.

W lutym Komisja Nadzoru Finansowego informowała, że wysłała do banków ankiety dotyczące skutków prezydenckiego projektu ustawy o kredytach walutowych i planuje w marcu zakończyć prace i przedstawić swoje wyliczenia.

W opublikowanym przez NBP raporcie o stabilności systemu finansowego bank centralny wyliczył, że bezpośredni koszt zwrotu spreadów walutowych i przeliczenia kapitału wszystkich kredytów po tzw. „sprawiedliwym kursie waluty obcej” przyjętym w prezydenckim projekcie ustawy o restrukturyzacji kredytów walutowych może sięgnąć 44 mld zł (NBP założył jednorazowe ujęcie w wyniku finansowym straty wynikającej z przeliczenia kapitału kredytowego).

NBP podał, że biorąc pod uwagę szacunek kosztów restrukturyzacji, około 70 proc. sektora bankowego może zanotować stratę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych