PARTNER PORTALU

Prezydent nie wyklucza zmian w ustawie o kredytach walutowych

Kancelaria Prezydenta po otrzymaniu wyliczeń KNF dotyczących skutków zaproponowanej regulacji o restrukturyzacji kredytów walutowych nie wyklucza wprowadzenia zmian w swojej koncepcji, ale zakłada, że główne mechanizmy zostaną zachowane.

Autor: PAP 22 lutego 2016 14:15

- Obecnie Kancelaria Prezydenta RP czeka na efekty prac Komisji Nadzoru Finansowego. Po ich przedstawieniu będą podejmowane ostateczne decyzje odnośnie zawartości projektu, jego uzasadnienia i oceny skutków regulacji - powiedział Przemysław Bryksa z Kancelarii Prezydenta, wicedyrektor Biura ds. Narodowej Rady Rozwoju.

- Nie wykluczamy wprowadzenia zmian w koncepcji, ale zakładamy, że główne mechanizmy zostaną zachowane - dodał.

W połowie stycznia Kancelaria Prezydenta przedstawiła projekt ustawy dotyczący kredytów walutowych, który zakłada trzy mechanizmy restrukturyzacji kredytów. Został on wysłany do KNF, która ma określić skutki finansowe tej regulacji.

W lutym Komisja Nadzoru Finansowego informowała, że wysłała do banków ankiety dotyczące skutków prezydenckiego projektu ustawy o kredytach walutowych i planuje w marcu zakończyć prace i przedstawić swoje wyliczenia.

W opublikowanym przez NBP raporcie o stabilności systemu finansowego bank centralny wyliczył, że bezpośredni koszt zwrotu spreadów walutowych i przeliczenia kapitału wszystkich kredytów po tzw. „sprawiedliwym kursie waluty obcej” przyjętym w prezydenckim projekcie ustawy o restrukturyzacji kredytów walutowych może sięgnąć 44 mld zł (NBP założył jednorazowe ujęcie w wyniku finansowym straty wynikającej z przeliczenia kapitału kredytowego).

NBP podał, że biorąc pod uwagę szacunek kosztów restrukturyzacji, około 70 proc. sektora bankowego może zanotować stratę.

 

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych