PARTNER PORTALU

Projekt PiS ws. likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego wróci do komisji

Projekt PiS-u nowelizacji prawa bankowego przewidujący likwidację bankowego tytułu egzekucyjnego wróci do komisji finansów publicznych - zdecydował w piątek w głosowaniu Sejm.

Autor: PAP 12 czerwca 2015 11:06

Posłowie nie zgodzili się na wniosek tej komisji o odrzucenie projektu. Za odrzuceniem wniosku głosowało 429 posłów, trzech poparło wniosek, a jeden wstrzymał się od głosu.

Projekt zgłoszono do laski marszałkowskiej dwa lata temu, a komisja finansów publicznych pracowała nad nim w marcu tego roku. Opowiedziała się za jego odrzuceniem, tymczasem w kwietniu br. Trybunał Konstytucyjny uznał, że bankowy tytuł egzekucyjny jest niezgodny z Konstytucją.

Usunięcie możliwości wystawiania przez banki bankowego tytułu egzekucyjnego przewidują, poza projektem PiS-u, także projekty zmian autorstwa PO i SLD. Zostały przygotowane w celu wykonania wyroku TK. Wszystkie trzy były w czwartek omawiane przez Sejm. Różnią się terminem vacatio legis.

Projekt PO przewiduje także likwidację instrumentu podobnego do BTE, z którego korzystać mogą obecnie SKOK-i. Zmiana miałaby wejść w życie 1 sierpnia 2016 r. Zdaniem autorów projektu odpowiednie vacatio legis jest istotne z punktu widzenia klientów banków, których interes powinien być nadrzędny.

Odmiennego zdania są posłowie Sojuszu. Ich projekt zakłada skrócenie vacatio legis do 14 dni. Zdaniem SLD pozostawienie bankom ponad 15 miesięcy na "zakończenie spraw w toku" spowoduje wzmożone wystawianie przez banki tego instrumentu. Także projekt PiS przewiduje, że zmiana wejdzie w życie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Wynik piątkowego głosowania oznacza, że sejmowa komisja finansów publicznych będzie pracować jednocześnie nad wszystkimi trzema projektami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych