PARTNER PORTALU

Property Forum: prawo wyzwaniem dla deweloperów

Nieprecyzyjne przepisy i brak planu zagospodarowania przestrzennego  to największe problemy, z jakimi muszą się zmagać deweloperzy.

Property News

Autor: PropertyNews.pl 02 października 2015 08:56

Deweloperzy muszą się zmagać z wieloma problemami podczas realizacji inwestycji. Jednym z najbardziej istotnych dla powodzenia lub fiaska inwestycji jest długotrwały proces tworzenia planu zagospodarowania przestrzennego – uznali uczestnicy sesji „Prawo od nowa – co najbardziej przeszkadza w biznesie deweloperskim?” podczas Property Forum 2015.

- Czas jest podstawowym problemem. Fakt, że w wielu przypadkach tego planu nadal nie ma, jest chyba najlepszym dowodem – przyznaje Sławomir Lisiecki, partner Galt. - Prace nad planami mogą wstrzymywać banalne problemy, np. brak odpowiedniego oprogramowania w urzędach miasta.

Innym powodem opóźnień w przyjęciach planu zagospodarowania przestrzennego są spekulacyjne zabiegi właścicieli działek, którzy występowali o „wuzetki” jedynie po to, by podnieść wartość gruntu. Po uchwaleniu planu, którego zagospodarowanie jest inne niż w „wuzetce”, można wystąpić o odszkodowanie. W konsekwencji wiele miast, w trosce o swoje budżety, preferuje odłożenie prac nad planem w czasie.

Kolejnym wskazanym podczas dyskusji problemem jest niejasna interpretacja planów.

- Częstym problemem jest np. wyrysowana linia zabudowy, kwestia użytkowania podstawowego i dodatkowego, które nie są jednoznaczne – wylicza Sławomir Lisiecki.

Z innej perspektywy na problemy prawne związane z realizacją inwestycji patrzą instytucje finansowe.

- Banki przyglądają się temu procesowi bardzo szczegółowo, ale mają ułatwione zadanie. W chwili podpisania umowy kredytowej bank ma do czynienia z zakończoną procedurą administracyjną łącznie z podpisaną umową o generalne wykonawstwo, pierwszymi umowami sprzedaży mieszkań. Weryfikacja w tego typu przypadkach jest więc stosunkowo prosta – mówi Michał Sternicki, dyrektor generalny Aereal Bank AG. – Inaczej jest w przypadku np. rozbudowy istniejącego biurowca, magazynu czy centrum handlowego. Projekty, które powstawały 20 czy 25 lat temu mogą w obecnej chwili spełniać zupełnie inne funkcje, niż te pierwotne. Zmiany prawa w okresie ostatnich 20 lat były tak dynamiczne, że często plany, na których projekt powstawał, są już nieaktualne.

Co z uchyleniem obowiązującego planu zagospodarowania?

Kiedy plan jest już gotowy, pojawia się jeszcze jeden problem, który przeszkadza w prowadzeniu biznesu deweloperskiego.

- W Polsce nie ma ograniczenia czasowego dla możliwości stwierdzenia nieważności planu zagospodarowania przestrzennego – mówi Wojciech Koczara, partner CMS. - Inwestor kupuje nieruchomość, a następnie musi zmierzyć się z przeciwnościami związanymi z koniecznością uchylenia obowiązującego planu zagospodarowania. Wiele lat po przyjęciu takiego planu istnieje możliwość stwierdzenia jego nieważności.

Jest jednak nadzieja, że dzięki propozycjom zmian legislacyjnych w Kodeksie ten okres „niepewności” wkrótce się zakończy, a pozwolenia na budowę staną się ostateczne.

- Podczas prac komisji przyjęliśmy zasadę, że jeśli wszyscy jesteśmy zgodni co do potrzeby nowego rozwiązania, to je wprowadzamy. W pozostałych przypadkach utrzymywany jest stan istniejący - mówił Marek Wierzbowski, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego. – Kodeks nie jest miejscem na eksperymenty. Powinniśmy zakończyć tę lawinę zmian.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych