PARTNER PORTALU

Przejęcie nieruchomości przez zasiedzenie wymaga spełnienia wielu warunków

Nietypową formą pozyskania nieruchomości jest przejęcie przez zasiedzenie i dotyczy osób, które nie będąc prawnym właścicielem, a tylko użytkownikiem nieruchomości nabywają nieodpłatnie prawo własności tej nieruchomości. Muszą być przy tym spełnione ściśle określone warunki.

Autor: WGN/Housemarket.pl 19 maja 2015 09:16

Przez zasiedzenie można uzyskać prawo do nieruchomości (przede wszystkim gruntu, bo w świetle prawa dom, mieszkanie czy budynki należą właśnie do właściciela gruntu, na którym są zlokalizowane), do użytkowania wieczystego i innych. Trzeba być jednak posiadaczem samoistnym rzeczy przez określony czas, nazywany okresem zasiedzenia. Długość wymaganego prawem minimalnego okresu zasiedzenia zależy od tego, czy jest się posiadaczem samoistnym w dobrej wierze – wówczas konieczne jest 20 lat posiadania nieprzerwanego, czy posiadaczem samoistnym w złej wierze – wtedy potrzeba przynajmniej 30 lat.  

Posiadaczem samoistnym jest ktoś, kto korzysta z danej rzeczy samodzielnie, niezależnie od prawnego właściciela i nie jest związany z właścicielem żadną ważną umową pisemną czy ustną. Użytkuje nieruchomość tak, jakby była jego własnością, dba o nią, zabezpiecza przed obcymi i przed niszczeniem, remontuje budynki, uprawia pole, grodzi teren, kosi trawę i utrzymuje w porządku działkę. A wszystko to na własny koszt i z własnej inicjatywy – wszelkie decyzje podejmuje samodzielnie, bez udziału właściciela. W końcu płaci też podatek od nieruchomości, ubezpiecza nieruchomość na swój koszt itp. Nie ma przy tym kontaktu z właścicielem, bo latami nie wykazuje on zainteresowania swoją własnością, albo zaginął, albo jest trudny do ustalenia z powodu braków w dokumentach.

Jeśli korzysta się z nieruchomości na podstawie określonej umowy z właścicielem i płaci mu czynsz – np. na podstawie umowy najmu lub użytkowania wieczystego, wówczas jest się posiadaczem zależnym. Ale również, gdy korzysta się z bezpłatnej umowy użyczenia. Jeżeli właściciel wykazuje jakiekolwiek zainteresowanie nieruchomością, choćby sporadyczne, podejmuje decyzje, które użytkownik respektuje, a zwłaszcza ponosi opłaty związane z nieruchomością, to wówczas jest to posiadanie zależne. W takim przypadku nie ma szansy na prawne zasiedzenie.

Posiadanie samoistne w dobrej wierze ma miejsce wówczas, gdy posiadacz samoistny użytkuje nieruchomość w przekonaniu, że ma do niej pełne prawo, bo np. zakupił ją od poprzedniego właściciela na podstawie umowy notarialnej i zapłacił określoną kwotę. Jeżeli jednak po pewnym czasie okaże się, że umowa jest – z jakichś względów – nieważna, to prawo własności nie przysługuje nowemu posiadaczowi. Jest on wówczas posiadaczem samoistnym w dobrej wierze, pod warunkiem, że użytkując nie był świadomy nieważności umowy. Powinien jednak niezwłocznie uregulować swoją sytuację własnościową, na przykład wystąpić do sądu z wnioskiem o zasiedzenie (jeżeli minęło 20 lat), bo w przeciwnym razie jego status zmieni się w posiadanie w złej wierze, co będzie skutkować przedłużeniem minimalnego okresu zasiedzenia do 30 lat.

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych