PARTNER PORTALU

Resorty gospodarki i finansów będą wspierały województwa dotknięte kryzysem w przemyśle

Tzw. ustawa modernizacyjna ma m.in. przewidywać pomoc dla przedsiębiorców w rewitalizacji użytkowanych przez nich terenów, w tym infrastruktury mieszkalnej. Jako pierwsze mogą skorzystać woj. śląskie i małopolskie.

Autor: PAP 20 kwietnia 2015 17:35

O rozpoczęciu procesu konsultacji wypracowanych instrumentów finansowych i prawnych w tym zakresie poinformowali podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński oraz wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.

Ich briefing zorganizowano po sesji kongresu, podczas której o założeniach i podstawach planu inwestycyjnego dla Europy (tzw. planu Junckera) opowiadał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen. Plan ten ma uruchomić publiczne i prywatne inwestycje rzędu co najmniej 315 mld euro w ciągu najbliższych trzech lat (2015-2017).

Jak zaznaczył Piechociński, do Planu Junckera zgłoszone zostaną pewne elementy ustawy zastosowane wobec Śląska (i Małopolski) - jako pierwszy polski wzorcowy zgodny z istotą tego planu inwestycyjnego. "A więc duży, ponadbranżowy, z olbrzymią innowacyjnością, wzrostem efektywności i zagospodarowaniem przestrzeni gospodarczej" - wskazał wicepremier.

"W uzgodnieniu ministerstwa gospodarki z ministerstwem finansów budujemy narzędzia nie tylko samego zgłoszenia do planu Junckera, ale także wzmocnienia tego potencjalnego pieniądza, który w jego ramach przyjdzie do Polski na modernizację tych obszarów, środkami które są do dyspozycji" - wyjaśnił Piechociński.

Według resortu ustawa ma obejmować pięć grup instrumentów, które tworzą tzw. pakiet industrializacyjny. Pierwsza grupa to wsparcie istniejącego przemysłu i firm w jego otoczeniu. Ma to zostać osiągnięte przez ułatwianie rozliczeń z urzędami skarbowymi dla firm będących w kryzysie, gwarancje BGK dla obsługujących te firmy banków, wspieranie eksportu, zapewnienie elastyczności zatrudnienia oraz czasowe obniżenia opłat ZUS.

Drugim celem ustawy jest wsparcie pozyskiwania nowego przemysłu, szczególnie z nowoczesnych branż oraz rozwoju kadr. Innymi metodami wsparcia ma być przekazywanie na potrzeby nowych inwestycji gruntów spółek skarbu państwa, zwiększenie poziomu zagranicznych inwestycji, m.in.: w branży lotniczej, chemicznej, biotechnologicznej i motoryzacyjnej oraz stworzenie sieci parków przemysłowych w miejscach dotkniętych kryzysem - pod kątem lokalnych przedsiębiorstw, aby obniżać ich koszty.

Według Antoniszyn-Klik w mechanizmie przekazywania gruntów spółek skarbu państwa, ustawa stworzy operatora, do którego przekazywane będą grunty z jednej strony stanowiące teren inwestycyjny, a z drugiej - kapitał do współfinansowania środków zewnętrznych. W kontekście wagi rozwiązań zmniejszających koszty dla firm lokalnych wiceminister zaznaczyła, że od pozyskania zewnętrznego inwestora ważniejsze jest utrzymanie w dobrej kondycji miejscowych firm.

Nowe prawo ma też wspierać projekty badawczo rozwojowe (B+R) dla przemysłu. Kluczowe miejscowe projekty B+R mają uzyskać priorytetowe finansowanie ze środków unijnych i krajowych.

Dodatkowo, ustawa ma przewidywać pomoc dla przedsiębiorców w rewitalizacji użytkowanych przez nich terenów, w tym infrastruktury mieszkalnej oraz w dopasowaniu edukacji do potrzeb przedsiębiorstw przemysłowych, m.in. przez wyposażenie szkół i firm w infrastrukturę edukacyjną.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych