PARTNER PORTALU

RPO: Spór o zażalenie na ekspertyzę stanu technicznego obiektu

RPO zwrócił się do NSA o rozstrzygnięcie, czy na postanowienie nakładające obowiązek przedstawienia ekspertyzy stanu technicznego obiektu lub jego części, wydane w trybie art. 62 ust. 3 ustawy Prawo budowlane, przysługuje zażalenie.

Autor: HouseMarket.pl 09 listopada 2015 12:17

Według przepisu organ nadzoru budowlanego – w razie stwierdzenia, że stan techniczny obiektu budowlanego lub jego części może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska – ma prawo nakazać właścicielowi lub zarządcy budynku przeprowadzenie kontroli jego stanu technicznego. Umożliwia też nałożenie na właściciela bądź zarządcę obowiązku przedstawienia ekspertyzy stanu technicznego.

Forma działania organu nadzoru

Według dr Adama Bodnara ustawodawca nie określił jednak formy, w jakiej organ nadzoru budowlanego działa na podstawie art. 62 ust. 3 prawa budowlanego. W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego przyjmuje się, że formą wydania nakazu przeprowadzenia kontroli obiektu budowlanego w trybie tego przepisu jest decyzja administracyjna, w ramach której może być nałożony także obowiązek przedstawienia ekspertyzy stanu technicznego budynku.

Organ nadzoru budowlanego, prowadzący postępowanie administracyjne dotyczące bezpieczeństwa użytkowania obiektu, może jednak, jeszcze w toku tego postępowania, czyli przed wydaniem decyzji nakazującej przeprowadzenie kontroli jego stanu technicznego, nałożyć na właściciela bądź zarządcę obowiązek przedstawienia stosownej ekspertyzy technicznej.

W takiej sytuacji orzeczenie o obowiązku przedstawienia ekspertyzy ma charakter dowodowy, a właściwą formą działania organu nadzoru budowlanego jest wydanie postanowienia.

Rozbieżności sądów administracyjnych

Rzecznik podkreśla, że w orzecznictwie sądów administracyjnych, w tym Naczelnego Sądu Administracyjnego, pojawiły się rozbieżności dotyczące zaskarżalności postanowień wydawanych przez organy nadzoru budowlanego w trybie art. 62 ust. 3.

Dotyczą tego, czy adresat postanowienia może kwestionować zasadność tego obowiązku jeszcze w toku postępowania administracyjnego przed organem pierwszej instancji, czyli przed wykonaniem tego obowiązku, czy też dopiero w odwołaniu od decyzji administracyjnej wydanej m.in. na podstawie ustaleń zawartych w ekspertyzie.

– Przedmiotem rozbieżności jest teza o dopuszczalności wniesienia zażalenia na postanowienie wydane w trybie art. 62 ust. 3 prawa budowlanego, której przeciwstawiany jest pogląd o możliwości kwestionowania tego postanowienia wyłącznie w odwołaniu od decyzji, tj. w trybie art. 142 Kodeksu postępowania administracyjnego – wyjaśnia dr Adam Bodnar.

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym na postanowienie wydane na podstawie art. 62 ust. 3 przysługuje zażalenie.

Dlatego uznaje za konieczne, aby poszerzony skład Naczelnego Sądu Administracyjnego rozstrzygnął te rozbieżności.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych