PARTNER PORTALU

Senat chce poprawek w ustawie dot. budowy czynszówek

Senat zaproponował kilka poprawek do ustawy dot. programu budowy czynszówek. Dzięki jednej z nich BGK mógłby wystąpić m.in. do ministra finansów o dopłatę, kiedy koszt obsługi programu będzie przewyższał otrzymane wcześniej środki.

Autor: PAP 07 sierpnia 2015 15:29

Za podjęciem uchwały wraz z poprawkami w piątek głosowało 50 senatorów, 29 wstrzymało się od głosu. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

Senatorowie zaproponowali kilka zmian do nowelizacji. Jedna z nich dostosowuje przepisy do ustawy o Agencji Mienia Wojskowego uchwalonej w lipcu przez Sejm. Druga - jak tłumaczył wnioskodawca senator Stanisław Jurcewicz (PO) - ma pozwalać, by zabezpieczone na program pieniądze z budżetu państwa nie były wydawane na obsługę tego programu. "Bank Gospodarstwa Krajowego przedstawiając sprawozdanie będzie się zwracał o ewentualne dofinansowanie, by zaplanowane pieniądze nie szły na obsługę. Będzie to dodatkowe sfinansowanie kosztów BGK" - wyjaśnił.

Jak czytamy w poprawce dot. BGK, do końca marca każdego roku bank będzie składał ministrom właściwym ds. budownictwa i finansów sprawozdanie finansowe za poprzedni rok z realizacji rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego. Będzie to podstawą do występowania o dopłatę. Jeżeli rzeczywiste koszty obsługi programu będą przewyższały kwotę otrzymanych dopłat, to niepokryta część kosztów podlegać będzie kompensacji.

Znowelizowana ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego zakłada uruchomienie państwowego programu budownictwa czynszowego. Dzięki programowi ma powstać co najmniej 30 tys. mieszkań czynszowych o umiarkowanych czynszach.

Według resortu infrastruktury i rozwoju deficyt mieszkań w Polsce jest obecnie szacowany na 500 tys., a mieszkania czynszowe stanowią 12 proc. wszystkich lokali, podczas gdy w państwach Europy Zachodniej jest to nawet 45 proc.

Docelowe mieszkanie czynszowe w programie powinno spełniać standardy umożliwiające rodzinie zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych na przeciętnym poziomie. Jest to 35 m kw. dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, 50 m kw. dla gospodarstwa domowego dwuosobowego i dodatkowe 10 m kw. dla każdej kolejnej osoby w rodzinie. Ustawa ma objąć od 90 do 100 tys. gospodarstw domowych.

Adresatami nowego programu będą osoby, które zarabiają za dużo, aby móc ubiegać się o lokal gminny - komunalny lub socjalny - lecz za mało, aby móc zaciągnąć kredyt na zakup własnego mieszania, nawet korzystając z programu "Mieszkanie dla Młodych". Według rządu co najmniej 50 proc. beneficjentów programu mają stanowić rodziny z dziećmi.

Program wspierania społecznego budownictwa czynszowego ma polegać na preferencyjnych kredytach dla inwestujących w budownictwo czynszowe i gwarancji nabycia emisji obligacji udzielanych przez państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych