PARTNER PORTALU

Śląskie gminy: Niech Skarb Państwa płaci za brak lokali socjalnych

To Skarb Państwa, a nie gminy powinien pokrywać koszty związane z zapewnieniem lokali socjalnych dla eksmitowanych z mieszkań niekomunalnych oraz roszczenia odszkodowawcze dla ich właścicieli – twierdzą samorządowcy zrzeszeni w Śląskim Związku Gmin i Powiatów.

Autor: PortalSamorzadowy.pl 30 listopada 2015 15:40

Zdaniem włodarzy śląskich i zagłębiowskich miast, obecne przepisy mówiące o tym, że obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego dla osoby z wyrokiem o eksmisję ciąży na gminie (właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu), jest krzywdzący dla samorządów.

Gminy muszą bowiem taki lokal znaleźć w swoim zasobie nawet wtedy, gdy eksmisja dotyczy lokalu spółdzielczego czy prywatnego. Co więcej, w razie niemożności zapewnienia lokalu socjalnego, gmina zobowiązań jest zapłacić właścicielowi mieszkania odszkodowanie.

- Z uwagi na konieczność zapewniania lokali socjalnych osobom eksmitowanym z niepublicznego zasobu, gminy nie są w stanie wywiązywać się z podstawowego obowiązku, czyli zaspokajania potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach. W praktyce gminy, z uwagi na ograniczone środki finansowe, remontują i wskazują jedynie lokale socjalne celem realizacji wyroków i nie realizują obowiązku zapewniania lokali socjalnych oraz zaspokajania potrzeb mieszkaniowych dla gospodarstw o niskich dochodach – czytamy w stanowisku ŚZGiP.

Więcej na ten temat tu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych