PARTNER PORTALU

Spór UOKiK i PZFD na korzyść deweloperów

W umowie deweloperskiej można zastrzec dopuszczalne różnice między projektowaną a rzeczywistą powierzchnią lokalu - uznał sąd apelacyjny. To bardzo ważny wyrok dla deweloperów.

Autor: Gazeta Prawna 10 lipca 2015 13:07

Polski Związek Firm Deweloperskich miał prawo umieścić w kodeksie dobrych praktyk klauzulę, która uniemożliwiała klientom odstąpienie od umowy w przypadku, gdy przedsiębiorca zbudował lokal o powierzchni o 2 proc. mniejszej bądź większej niż określona w kontrakcie. Do takiego wniosku doszedł w środę warszawski sąd apelacyjny, do którego sprawa wróciła po rozpoznaniu przez Sąd Najwyższy (VI ACa 831/15).

To bardzo ważny wyrok dla deweloperów. Dotąd pozostający z nimi w sporze Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów twierdził, że niezależnie od tego, co zostało zapisane w umowie, kupujący mieszkanie ma prawo od niej odstąpić, jeśli powierzchnia wybudowanego lokalu okaże się inna niż wskazana w projekcie. Zapisy umowne wyłączające to uprawnienie traktowane były dotychczas jako niezgodne z prawem i naruszające interesy konsumentów.

W sporze UOKiK ze związkiem chodziło konkretnie o zapisy zawarte w katalogu zasad umowy deweloperskiej (KZUD) będącym częścią kodeksu dobrych praktyk PZFD.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych