PARTNER PORTALU

Statki mieszkaniowe zgłoszą staroście planowany postój

Obowiązujące od nowego roku znowelizowane prawo wodne wprowadza m.in. obowiązek zgłoszenia staroście postoju na wodach płynących obiektów pływających lub statków przeznaczonych na cele mieszkaniowe.

Autor: HouseMarket.pl 04 stycznia 2016 11:08

Nowelizacja wdraża do polskiego porządku prawnego postanowienia dyrektywy 2013/39/WE w zakresie substancji priorytetowych w dziedzinie polityki wodnej. Zgodnie z ustawą przez substancje priorytetowe należy rozumieć substancje stanowiące zanieczyszczenie chemiczne wód powierzchniowych oraz zagrożenie, które może spowodować, w szczególności ostrą i chroniczną toksyczność dla organizmów wodnych, akumulację zanieczyszczeń w ekosystemie oraz utratę siedlisk i różnorodności biologicznej, jak również zagrożenia dla zdrowia ludzkiego, i których emisje do wód należy stopniowo ograniczać.

Priorytetowe substancje niebezpieczne ustawa nakazuje definiować jako substancje lub grupy substancji, które są toksyczne, trwałe i podatne na bioakumulację, oraz inne substancje lub grupy substancji, których poziom osiąga stan niepokojący.

Nowelizacja wprowadza też instytucję zgłoszenia. Zgłoszeniu podlegać będą m.in. postój na wodach płynących obiektów pływających lub statków przeznaczonych w szczególności na cele mieszkaniowe lub usługowe, odwadnianie wykopów budowlanych oraz odprowadzanie wód z wykopów budowlanych, a także inne roboty, które mogą być przyczyną zmiany naturalnych przepływów wód, stanu wód stojących i wód podziemnych, o ile zasięg oddziaływania nie wykracza poza granice nieruchomości, na której będzie realizowane przedsięwzięcie.

Organem właściwym do przyjęcia zgłoszenia będzie właściwy miejscowo starosta wykonujący to zadanie jako zadanie z zakresu administracji rządowej. Jeżeli zgłoszenie dotyczy przedsięwzięć na terenach zamkniętych w rozumieniu przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska - właściwy miejscowo dyrektor regionalnego zarządu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych