PARTNER PORTALU

Świętokrzyskie stawki opłat za nieruchomości

Większe podatki od nieruchomości zapłacą mieszkańcy Kielc i Skarżyska-Kamiennej. W Ostrowcu Świętokrzyskim opłaty pozostaną bez zmian.

Autor: PAP 29 grudnia 2015 11:19

W Kielcach podatki od nieruchomości zmienią się dla osób fizycznych po raz pierwszy od 2009 r., a dla przedsiębiorców – od 2012 r. Władze stolicy regionu planowały zastosowanie od 2016 r. maksymalnych stawek podatków, określonych w corocznym obwieszczeniu ministra finansów regulującym tę kwestię. Zmiany miały uzupełnić przyszłoroczny budżet Kielc o 11 mln zł. Radni zgodzili się jednak na stawki mniejsze o 30 proc. niż zakładała pierwotna propozycja prezydenta Wojciecha Lubawskiego.

W myśl zapisów przyjętej w listopadzie uchwały nowa opłata miesięczna za grunty związane z działalnością gospodarczą wyniesie 0,83 zł od metra kw. (proponowano 0,89 zł, stawka w 2015 r. - 0,76 zł), a za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz za mieszkania zajęte na prowadzenie takiej działalności – 22,30 zł (proponowano 22,86 zł, poprzednia stawka - 20,36 zł).

Szpitale, tak jak do tej pory, będą płaciły niższe w stosunku do podmiotów prowadzących inną działalność medyczną stawki podatków od nieruchomości. Także rzemieślnicy zachowają ulgi: będą płacili o połowę mniej niż pozostali przedsiębiorcy. Stawka podatku dla budynków mieszkalnych wyniesie 0,64 zł (propozycja to 0,75 zł, stawka w 2015 r. - 0,59 zł) za metr kw.

Skarbnik miasta Barbara Nowak argumentowała podwyżkę koniecznością finansowania przez samorząd dodatkowych zadań z zakresu pomocy społecznej i edukacji. W 2016 r. nie są przewidywane też zmiany stawek opłat za czynsze mieszkań komunalnych i socjalnych w stolicy regionu – maksymalne stawki wynoszą odpowiednio 4,5 zł i 1,2 zł za m kw.

Większe stawki podatków od nieruchomości zapłacą mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej. Za metr kwadratowy gruntów pod działalność gospodarczą przedsiębiorcy zapłacą 0,89 zł (poprzednia stawka 0,80 zł), w przypadku budynków – 20,68 zł (w 2015 r. było to 19 zł). Podatek od mkw. budynku mieszkalnego będzie po nowym roku droższy o 10 gr. i wyniesie 0,75 zł. W przypadku gruntu to o 7 gr więcej – stawka będzie wynosiła 0,47 zł.

Z kolei w Starachowicach po raz pierwszy od 26 lat na tym samym poziomie, co w poprzednim roku, pozostają stawki podatków od nieruchomości. Zmiany dokonywane przez władze Ostrowca we wcześniejszych latach nie były znaczne – na ogół uwzględniały tylko stopień inflacji.

Podczas jednej z ostatnich w 2015 r. sesji ostrowieccy radni podjęli uchwałę w sprawie zwolnień z podatków od nieruchomości dla przedsiębiorców, w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej. Chodzi o inwestorów, którzy będą chcieli stworzyć w mieście nowe miejsca pracy, a skala i czas trwania zwolnień są uzależnione m.in. od wielkości inwestycji i zakładanej liczby zatrudnionych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych