PARTNER PORTALU

Ustawa dotycząca wspólnot gruntowych z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która pozwoli na przekształcenie wspólnot gruntowych we współwłasność, co umożliwi założenie ksiąg wieczystych i sprzedaż tych gruntów - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Autor: PAP 17 sierpnia 2015 13:08

Chodzi o znowelizowaną przez Sejm 10 lipca 2015 r. ustawę o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych z czerwca 1963 r.

Wspólnoty gruntowe są reliktem stosunków własnościowych powstałych w XIX w. na terenach byłych zaborów rosyjskiego i austriackiego w wyniku likwidacji pańszczyzny. Są one gruntami wspólnymi dla danej wsi, w których poszczególni rolnicy mieli udziały zależne od powierzchni posiadanych gospodarstw. Stanowią one szczególnego rodzaju własność, niepodlegającą podziałowi, rządzącą się własnymi odrębnymi zasadami.

Nowe przepisy mają umożliwić ustalenie, które nieruchomości stanowią wspólnoty gruntowe bądź mienie gromadzkie, oraz kto jest uprawniony do korzystania ze wspólnoty i jakie przysługują mu udziały w gruntach wspólnotowych. Ma to umożliwić wydawanie decyzji administracyjnych, w których będą wskazani uprawnieni do korzystania ze wspólnoty gruntowej i zostanie określona wielkość przysługujących im udziałów.

Problem dotyczy ok. 3,5 tys. wspólnot na 5,1 tys. zarejestrowanych, które łącznie dysponują gruntami o powierzchni 107 tys. hektarów.

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych