PARTNER PORTALU

Ustawa krajobrazowa ureguluje mikrokrajobraz

Dla 13 mln właścicieli mieszkań nie jest obojętne, co powstaje w ich otoczeniu – uważa Olgierd Dziekoński, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Autor: portalsamorzadowy.pl 11 maja 2015 07:52

Według ministra ustawa krajobrazowa ma ogromne znaczenie dla przeciętnego Polaka.

- Pamiętajmy, że ponad 13 mln Polaków jest właścicielami swoich mieszkań, 2 mln z nich są obciążone długoterminowymi kredytami hipotecznymi. Dla osób tych nie jest obojętne, co powstaje w ich otoczeniu - mówił Olgierd Dziekoński w rozmowie z portalsamorzadowy.pl. - Czy będzie to zwiększało wartość ich mieszkań, czy przeciwnie, doprowadzi do drastycznego spadku.

Ustawa krajobrazowa po wprowadzeniu poprawek przez Senat wydaje się bardzo skutecznym instrumentem służącym oddziaływaniu przez samorząd na rzecz tego, co możemy nazwać mikrokrajobrazem. Jednocześnie to dobre narzędzie pozwalające samorządowi wojewódzkiemu wypracowywać kompromis z samorządem gminnym, jeśli chodzi o regulacje ograniczające przedsięwzięcia tego ostatniego na obszarach parków krajobrazowych i stref chronionego krajobrazu. Samorząd województwa na podstawie procedury związanej z audytem krajobrazowym może tam przeprowadzić ograniczenia w swobodzie zabudowy.

- Według mnie jest to dobry zapis - uważa minister. - Mówi on, że zakazy dotyczące stosowania zabudowy lub ograniczające możliwości zabudowy w obszarach priorytetowych, które mają szczególne walory krajobrazowe w skali całego kraju, mogą być wprowadzane przez samorząd województwa po uzgodnieniu z gminami.

Przeczytaj więcej na portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych