PARTNER PORTALU

Ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców do zmiany

Rząd przygotowuje nowelizację ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, aby uszczelnić system nadzoru nad obrotem nieruchomościami nabywanymi przez cudzoziemców.

Autor: Farmer.pl 20 maja 2015 10:05

Podczas dyskusji nad sprawozdaniem ministra spraw wewnętrznych z realizacji ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców wiceminister spraw wewnętrznych Tomasz Szubiela zapowiedział nowelizację ustawy.

- W zaproponowanym projekcie nowelizacji ustawy zmiany będą dotyczyły przede wszystkim: rozszerzenia katalogu dokumentów nadsyłanych przez notariuszy oraz sądy i objęcia nim dodatkowo wszystkich dokumentów powstałych w drodze czynności notarialnych oraz wszelkich dokumentów składanych do akt rejestrowych przy nabywaniu nieruchomości;  zobowiązania organów administracji publicznej do przesyłania ministrowi ostatecznych decyzji administracyjnych, mocą których cudzoziemiec mógłby nabyć nieruchomość; zobowiązania konsulów Rzeczypospolitej do przesyłania dokumentów, mocą których cudzoziemiec nabył nieruchomość, udziały i akcje, a także wprowadzenia pieniężnej kary administracyjnej nakładanej na notariuszy w drodze decyzji administracyjnej za każdy przypadek nieterminowego nadesłania aktu notarialnego bądź innego dokumentu dotyczącego nabycia przez cudzoziemca nieruchomości, udziałów i akcji. Są to działania, które mają jeszcze bardziej uszczelnić system nadzoru nad obrotem nieruchomościami nabywanymi przez cudzoziemców i jego monitoring – mówił wiceminister.

Wiceminister uznał też, że sygnalizowane obecnie zagrożenia dotyczące wykupowania ziemi rolnej przez cudzoziemców są „przeskalowane”:

- W ostatnich pięciu latach cudzoziemcy nabyli łącznie niecałe 17 tys. ha ziemi, w tym tylko 2,8 tys. ha stanowią nieruchomości rolne i leśne, co z kolei stanowi niespełna 17 proc. wszystkich nabytych gruntów. Wynika z tego, że cudzoziemcy kupują nieruchomości głównie w celach mieszkaniowych lub pod inwestycje gospodarcze. To oczywiście nie zwalnia ministra spraw wewnętrznych z obowiązku monitorowania obrotu nieruchomościami przez cudzoziemców, ale to także pokazuje, że zagrożenia, które są obecnie sygnalizowane, są troszeczkę przeskalowane, a poza tym, jeśli chodzi o kwestie analizy bezpieczeństwa w kontekście zakupu nieruchomości rolnej, to leży to w gestii ministra rolnictwa.

Przeczytaj więcej na Farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych